Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Dlaczego warto wysyłać trenerów wewnętrznych na szkolenia zewnętrzne?

W obliczu dynamicznie zmieniającego się świata biznesu, stała edukacja i rozwój pracowników staje się kluczem do sukcesu każdej firmy. Wielu przedsiębiorstw korzysta z trenerów wewnętrznych – specjalistów, którzy mają za zadanie dzielić się wiedzą i umiejętnościami z resztą zespołu. Ale czy ci trenerzy również potrzebują edukacji? Czy warto inwestować w ich szkolenia poza organizacją? Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak!

– Rozwój trenerów wewnętrznych poza organizacją jest istotny, ponieważ pozwala on zminimalizować ryzyko popadnięcia w tzw. klątwę wiedzy – czyli stanu, w którym zakładamy automatycznie, że posiadane przez nas informacje i rozwiązania są znane wszystkim wokół i akceptowane jako najlepsze. – mówi Anna Wabnic, koordynatorka ds. rekrutacji i szkoleń w MediaSystem, outsourcingowego contact center[1]. – Istotnym czynnikiem jest także motywacja do dalszego zdobywania wiedzy. Z naszych obserwacji jasno wynika, że ma ona wyższy poziom w przypadku, gdy szkolenie prowadzi osoba spoza organizacji. Pokazuje to, że sami trenerzy czują, że rozmowa z zewnętrznym ekspertem stanowi dla nich większą wartość, ponieważ dzięki temu mogą spojrzeć na potrzeby firmy z zupełnie innej perspektywy. Liczy się tutaj nie tyle sama przewaga merytoryczna szkoleń organizowanych zewnętrznie, a sam efekt nowości i świeżości.

Tego samego zdania jest też Jarosław Iżycki, Kierownik Studium Menedżer Contact Center organizowanego przez Uniwersytet Warszawski i Polskie Stowarzyszenie Marketingu SMB

– Trenerzy wewnętrzni powinni rozwijać się poza organizacją, aby zyskać różnorodne perspektywy i wiedzę, która pozwoli im wypracować nowe podejście do realizowanych projektów. Zewnętrzne szkolenia dostarczają aktualnych informacji i narzędzi, niezbędnych do adaptacji do zmieniającego się świata biznesu i zmian pokoleniowych pracowników. – komentuje Iżycki.

W rozmowach z managerami contact center przewijają się wielokrotnie wątki o konieczności poszerzaniu wiedzy i dopływie nowych pomysłów.

Nieustanne poszerzanie wiedzy iw zderzeniu z NDA

Nawet najbardziej doświadczeni trenerzy potrzebują stałego poszerzania swojej wiedzy. Świat nie stoi w miejscu – pojawiają się nowe narzędzia, metody i technologie, które mogą znacząco wpłynąć na jakość i efektywność szkoleń. Zewnętrzne kursy i warsztaty są okazją do uzupełnienia braków, zgłębienia tematów oraz poznania najnowszych trendów w dziedzinie edukacji.

Taką drogę obrał jeden z trenerów dużego outsourcingowego call center[2], który poszerza swoją wiedzę bez zgody swojego pracodawcy.

– Współczesny klient jest bardziej świadomy, wymagający i zróżnicowany niż kiedykolwiek wcześniej. Era cyfrowa przyniosła ze sobą nowe narzędzia komunikacji, a klient stał się bardziej dostępny, ale jednocześnie bardziej nieprzewidywalny. Tradycyjne techniki sprzedaży, które były skuteczne jeszcze kilka lat temu, teraz często bywają nieskuteczne – mówi trener chcący pozostać anonimowy.

W rozmowie podkreśla swoje zaskoczenie, że jego pracodawca nie wyraził zgody na rozwój na branżowych szkoleniach i konferencjach. – Moje zaskoczenie były tym większe, gdy raz dotarła do niego informacja, że brałem udział w dużej konferencji branżowej zorganizowanej przez Wasz portal – mówi ów trener – zostałem zbesztany za to, że swoim udziałem mogłem wyjawić informacje, jakich klientów obsługujemy w ramach organizacji. A przecież byłem tu, aby móc rozwijać siebie i organizację, dla której pracowałem! Do głowy mi nie przyszło, aby mówić dla kogo pracuję.

Dopływ nowych pomysłów i inspiracji

Szkolenia poza firmą to doskonała okazja do podpatrywania, jak działają inne organizacje. To źródło nowych pomysłów, które można wprowadzić do własnej firmy. Wymiana doświadczeń z trenerami z innych branż może przynieść wiele korzyści i dać nową perspektywę.

Walka z rutyną i wypaleniem zawodowym

Każdy trener wewnętrzny może znaleźć się w pułapce rutyny. Wykorzystywanie tych samych materiałów, metodyk czy narzędzi prowadzi do monotematyczności szkoleń, co może być nie tylko mniej efektywne, ale również demotywujące dla trenera. Zewnętrzne szkolenia pozwalają na “odświeżenie” i dodanie energii do codziennej pracy.

Doskonalenie technik i narzędzi

Rynek edukacyjny nieustannie się rozwija. Pojawiają się nowe techniki nauczania, aplikacje wspomagające proces edukacyjny czy innowacyjne narzędzia. Trenerzy wewnętrzni powinni być na bieżąco z tymi trendami, aby dostarczać najwyższej jakości szkolenia.

Podsumowując, inwestowanie w rozwój trenerów wewnętrznych jest kluczowe dla jakości edukacji w firmie. Szkolenia poza organizacją to nie tylko sposobność do podniesienia kwalifikacji, ale również okazja do naładowania “baterii”, zdobycia inspiracji i uniknięcia wypalenia zawodowego. Warto zatem włączyć je jako stały element strategii rozwoju zespołu w każdej organizacji. – Kontakt z ekspertami z różnych branż wzbogaca wiedzę i umiejętności trenerów. Dodatkowo, budowanie sieci zawodowej z innymi specjalistami sprzyja wymianie doświadczeń i wspólnemu rozwojowi projektów edukacyjnych – podsumowuje Jarosław Iżycki z SMB.

Słownik
1. contact center. wydzielona z organizacji jednostka zajmująca się ogółem kontaktów z klientami przedsiębiorcy poprzez nieograniczoną ilość dostępnych kanałów kontaktu. Do…
2. call center. Firma lub dział w firmie zajmujący się telefoniczną obsługą klienta realizowaną przez przeszkolonych pracowników (telemarketerów, konsultantów, agentów). Obsługa…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy