Wybrana kategoria
PRACA ZDALNA
82 artykułów
Praca zdalna w finansach mało popularna
O ile w marketingu czy w sprzedaży możliwość zatrudnienia na umowie o pracę i na kontrakcie B2B pojawia się w ogłoszeniach rekrutacyjnych z podobną częstotliwością, o tyle w finansach w aż 90 proc. ofert proponuje się zatrudnienie na umowie o pracę. W finansach znajdziemy również najwyższe zarobki spośród wymienionych – 8-10 tys. zł brutto na umowie o pracę i 9-13 tys. zł netto (+ VAT) na kontrakcie B2B.
Jak powinno wyglądać Twoje CV, gdy ubiegasz się o pracę zdalną?
Czasy, gdy pracownicy musieli codziennie przebywać w miejscu pracy, już minęły. Coraz więcej firm decyduje się na tworzenie stanowisk, które opierają się na zdalnym wykonywaniu obowiązków. Od niedawna można wyróżnić trzy główne tryby pracy: stacjonarną, zdalną oraz hybrydową.
Jak budować relacje z zespołem przy pracy online?
W czasach, gdy praca zdalna i hybrydowa stała się czymś naturalnym, szefowie oraz ich zespoły stanęły przed trudnym zadaniem rozwijania umiejętności komunikacji wirtualnej. Podczas ostatniego webinaru ClickMeeting Monika Chutnik, ekspertka zarządzania międzykulturowego przybliżyła temat i wyjaśniła, dlaczego w komunikacji bardzo ważne jest zaufanie, oraz jak je budować.
Wypadki podczas pracy zdalnej? Czy wiesz jakie zdarzenia nie będą uznawane?
Praca zdalna zagościła na stałe w wielu firmach. Od kwietnia zaczęły również w pełni obowiązywać przepisy Kodeksu pracy regulujące jej zasady. W wielu aspektach samą organizację pracy zdalnej mogą dookreślić pracodawcy za pomocą zapisów regulaminów pracy czy porozumień z pracownikami. Natomiast jeden aspekt pozostaje prawie całkowicie niezmieniony – jest nim zapewnienie bezpieczeństwa pracownikom. W związku tym umożliwiając pracę zdalną pracodawca musi mieć pewność, że warunki jej wykonywania są odpowiednie i nie będą generowały zagrożeń.
Deel ułatwi zatrudnianie obcokrajowców i globalny proces imigracyjny
Firmy, które planują rozszerzyć swoją działalność poza granice swojego kraju, często stają przed trudnościami związanymi z procesem imigracyjnym – zarówno przy rekrutacji, jaki przenoszeniu zespołów. Każde państwo ma swoje prawa i procesy migracyjne, co sprawia, że znalezienie odpowiedniej wizy dla pracowników jest czasochłonne i skomplikowane.
Kontrola pracownika zdalnego – jakie uprawnienia otrzyma pracodawca?
Pracodawca będzie miał prawo przeprowadzać kontrole pracowników zdalnych – wynika z nowelizacji Kodeksu pracy, która wchodzi w życie 7 kwietnia. Eksperci z firmy inFakt wyjaśniają, w jakim zakresie i pod jakimi warunkami będzie to możliwe.
Praca zdalna i digitalizacja – co czeka rynek pracy w 2023 r.?
Ostanie trzy lata to okres wielu dynamicznych zmian na rynku pracy, które znacząco wpływały na sposób prowadzania biznesu.…
Polacy chcą elastyczności w pracy
Dane z najnowszego raportu ADP „People at Work 2022: A Global Workforce View” wskazują, że Polacy są zwolennikami elastycznych rozwiązań związanych z pełnieniem obowiązków zawodowych. Blisko sześciu na dziesięciu ankietowanych (57,49 proc.) przyznaje, że rozważyłoby zmianę firmy, gdyby pracodawca nakazał im wrócić do całkowicie stacjonarnego trybu pracy
Efektywna praca zdalna zaczyna się od komunikacji
Najbliższe miesiące będą skupiać oczy przedsiębiorców na nowelizacji ustawy dotyczącej kodeksu pracy. Prace legislacyjne mają rozpocząć się wraz z pierwszym posiedzeniem sejmu po wakacjach, a ich głównym celem ma być finalne usystematyzowanie reguł i kwestii związanych z pracą zdalną.
Rząd reguluje pracę zdalną. Nowelizacja kodeksu pracy w Sejmie.
Do Sejmu trafił rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Pracy zawierający wyczekiwane przez pracodawców przepisy szczegółowo regulujące pracę zdalną. Obecnie obowiązujące przepisy, wprowadzone specustawą covidową, mówią jedynie, że pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie obowiązków poza stałym miejscem pracy.
Czy można przeciwdziałać wypaleniu pracowników zdalnych?
Przez lata pracowali przed komputerem po kilka godzin. Sięgali co chwila po telefon komórkowy, jakby oczekiwani najważniejszej wiadomości życia. Po pracy, gdy wrócili do domu – sięgali po laptop, aby obejrzeć jakiś film na YouTube czy przeczytać coś ciekawego lub znaleźć przepis na smaczny obiad lub kolację. Dzisiaj od komputera ich odrzuca, są rozdrażnieni, przeładowani informacjami. To objaw zmęczenia cyfrowego – digital fatigure. To coraz częstszy problem, który wpływa na wydajność pracowników, ich motywację i zdrowie psychiczne. Na szczęście jest na to rozwiązanie.
Kobiety mają dosyć. Pracodawcy powinni się bać
Czy moja praca ma w ogóle sens? – to pytanie zadaje sobie ponad połowa kobiet, wynika z ostatnich badań Gartnera. Jeżeli firmy nie zmienią swojej polityki zatrudnienia, to zamiast łatać braki, mogą spodziewać się fali odejść, którą dziś widać m.in. w Stanach Zjednoczonych.
Zaufanie do pracy zdalnej rośnie
Wbrew obawom wielu pracodawców, system pracy hybrydowej z reguły nie wpływa negatywnie na produktywność zespołu. Przy tym w blisko 40% przypadków odnotowano wzrost efektywności (Reshaping productivity. A changed workplace after covid-19, Kyocera, 2022).
Jeśli technologia, to musi ona być oparta na doświadczeniach człowieka
Firmy na całym świecie przygotowują się dziś na nieunikniony powrót do biur. Organizacje stają przed wyzwaniem zbudowania hybrydowego modelu pracy, w którym zespoły będą mogły współpracować i bezproblemowo uzyskiwać dostęp do zasobów firmy z domu, z biura lub w podróży.
Jak liderzy w Polsce i Europie zarządzają zespołami pracując na odległość?
1 na 4 polskich pracowników twierdzi, że ich manager nie ma kompetencji do zarządzania zespołem na odległość i hybrydowo. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez GoodHabitz wraz z agencją badawczą Markteffect dowiadujemy się, jak pracownicy z największych krajów europejskich oceniają ostatnie dwa lata pracy zdalnej oraz swoich liderów.
Brak hybrydy, to ryzyko utraty pracowników: obecnych i potencjalnych
Firma Poly opublikowała raport badający, w jaki sposób organizacje reagują na potrzeby pracowników w zakresie miejsca pracy. Nowe badanie Poly „Recruit, Retain and Grow”, analizuje politykę pracy, kulturę i praktyki wellness przez pryzmat ponad 2500 globalnych decydentów biznesowych. Postpandemiczne postawy i oczekiwania podkreślone w badaniu pokazują, że pracownicy odwiedzają biuro trzy dni w tygodniu, przy czym najpopularniejszym dniem jest środa.
Rozwój technologii i praca zdalna pomagają aktywizować osoby z niepełnosprawnościami
Zmiany na rynku pracy powodują, że osoby z niepełnosprawnościami i ograniczoną mobilnością, które jeszcze kilka lat temu nawet nie myślały o pracy zarobkowej, dziś mogą ją podjąć i z sukcesem wykonywać. Wprawdzie wskaźnik zatrudnienia w tej grupie nadal jest niski, ale jest coraz więcej inicjatyw, które mogą go poprawić.
Jest projekt zmian w kodeksie pracy w związku z pracą zdalną
W tym tygodniu resort rodziny i polityki społecznej przekazał do konsultacji społecznych projekt zmian w Kodeksie pracy. Wśród szeregu propozycji znalazły się w nim przepisy regulujące pracę zdalną. Ten sposób wykonywania obowiązków służbowych, który w wielu firmach od dwóch lat stał się standardem, pozostaje nieuregulowany, za wyjątkiem krótkiej wzmianki w ustawie covidowej z 2020 roku.
Więcej efektów, słabsze relacje. Blaski i cienie pracy zdalnej
Praca zdalna i hybrydowa stały się nieodłącznymi elementami rynku pracy. Co zyskują, a co tracą pracownicy, decydując się na nie? Serwis Pracuj.pl zapytał Polaków pracujących poza biurem o zalety i wady tych modeli pracy. Sprawdził także, jak praca zdalna i hybrydowa wpływają na relacje międzyludzkie w firmach. Ponad połowa badanych jest bardziej efektywna podczas pracy z domu. Jednocześnie jednak tylko niewiele mniejszej grupie zdarza się odczuwać w tym czasie samotność i tęsknotę za wspólnym wykonywaniem zadań w siedzibie firmy.
Jak przygotować się na rekrutację w 2022 roku? 4 kroki do skutecznego zatrudnienia
Skuteczna rekrutacja to podstawa rozwijającego się biznesu, dlatego warto być na bieżąco z trendami i nowościami w branży HR. Rok 2022 z pewnością będzie pełen nowych wyzwań związanych z nadążeniem za dynamicznie zmieniającym się rynkiem pracy. Na jakie elementy zwrócić szczególną uwagę, by zatrudniać skutecznie? Przedstawiamy 4 najważniejsze wskazówki.