Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

mystery shopper

(inaczej tajemniczy klient) to osoba zatrudniona przez firmę lub agencję, której zadaniem jest odwiedzenie sklepu lub punktu sprzedaży i dokonanie zakupów lub uzyskanie informacji na temat produktów lub usług oferowanych przez daną firmę. Celem tajemniczego klienta jest przeprowadzenie niezależnej oceny jakości obsługi klienta, poziomu sprzedaży lub jakości produktów lub usług.

Tajemniczy klient często udaje klienta typowego, a następnie ocenia wszystkie aspekty obsługi klienta, takie jak uprzejmość i pomocność sprzedawcy, czystość sklepu, jakość produktów lub usług i ogólną jakość doświadczenia zakupowego. Oceny te są później raportowane firmie lub agencji, która zleciła wykonanie badania.

Tajemniczy klient jest używany przez firmy, aby zbierać informacje o jakości obsługi klienta i jakości produktów lub usług oferowanych przez konkurencję lub w ramach własnej firmy. Ta metoda pozwala firmom na poprawę jakości swoich produktów lub usług oraz na szkolenie personelu, co zwiększa lojalność klientów i zyski firmy.

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wybrana kategoria

ZASOBY LUDZKIE

715 artykułow

Kadry w każdym dziale obsługi klienta, niezależnie od branży, w której firma działa, są najważniejszym elementem. Doświadczamy tego szczególnie w dobie “kryzysu” związanego z brakiem pracowników.

Czytaj więcej

Polskie Forum HR ma plan na cyfryzację rekrutacji…

Proces cyfryzacji polskich HR-ów z każdym miesiącem rośnie. Aż 3/4 polskich firm zrzeszonych w Polskim Forum HR planuje w ciągu 2 lat dokonać inwestycji w najnowsze technologie. Przedsiębiorstwa chcą lokować środki pieniężne głównie w rozwiązania usprawniające rekrutację i procesy kadrowe.
Czytaj więcej

HRowiec na medal – sztuczna inteligencja w działach rekrutacji

Działy HR w wielu przedsiębiorstwach nie działają tak jak potrzeba. Spora liczba rekruterów stosuje testy i oceny psychometryczne kandydatów dopiero pod koniec rekrutacji ze względu na ich wysokie ceny. Ostatecznie narzędzia, które mają zapewnić selekcję dużych grup ludzi, stają się bezużyteczne, gdy są wykorzystywane na samym końcu procesu rekrutacyjnego. Niniejszy problem działów HR ma rozwiązać już niedługo sztuczna inteligencja...
Czytaj więcej

Co drugi Polak marzy o półrocznej przerwie od pracy

Polacy coraz dłużej żyją i pracują, kierując się w stronę długowieczności, którą chcą przeżyć w wartościowy i przyjemny sposób. Jak wynika z raportu Nationale-Nederlanden „Długie jutro” prawie 70 proc. Polaków dąży do sukcesu zawodowego, ale jednocześnie dwie trzecie podkreśla potrzebę elastyczności dla zachowania lepszego balansu w życiu.
Czytaj więcej

Od teraz do końca roku kobiety pracują za darmo

Średnie godzinowe wynagrodzenie brutto mężczyzn w Unii Europejskiej jest o 12,7 proc. wyższe niż w przypadku kobiet zatrudnionych na tym samym stanowisku. Ta różnica w płacach kobiet i mężczyzn stanowi równowartość półtoramiesięcznej pensji. Dlatego dzień, w którym kobiety symbolicznie przestają otrzymywać wynagrodzenie w porównaniu z mężczyznami, nazywany jest Europejskim Dniem Równej Płacy. W tym roku przypada na 15. dzień listopada.
Czytaj więcej

AI nie zabierze Ci pracy! Podniesie tylko jej efektywność…

Dużo mówi się obecnie o tym, że sztuczna inteligencja przejmie wiele zawodów i pozbawi ludzi pracy. Nic bardziej mylnego! Naprzeciw takiej narracji postanowił wyjść Izraelski potentat. Marka Fiverr za pomocą swojej nowej kampanii "Power of Humanity" stara się zmienić obraz AI w świadomości pracowników. Czy to się jej uda!?
Czytaj więcej

Na czym naprawdę zależy pracownikom z Pokolenia Z

Wypłata jest najmniej istotna dla pracowników z Pokolenia Z (57,88 proc.). Liczy się dla nich o wiele mniej niż dla badanych z innych grup wiekowych – wynika z raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”. Co ciekawe, to również Zetki mają w sobie najwięcej optymizmu. Aż 74,10 proc. pozytywnie postrzega swoje aktualne miejsce pracy w perspektywie kolejnych pięciu lat.  Jakie więc jest Pokolenie Z oraz ile prawdy jest w stereotypach o najmłodszych osobach na rynku pracy?
Czytaj więcej

Pokolenie Z zdecyduje o przyszłości GenAI

To pokolenie Z określi zakres, w jakim generatywna sztuczna inteligencja naprawdę rozwinie sposób, w którym żyjemy i pracujemy. Urodzeni w świecie smartfonów, wirtualnych asystentów oraz Internetu, to właśnie tacy „cyfrowi tubylcy” ze zdolnością ultraszybkiego adaptowania się do zmian technologicznych zostaną siłą napędową powszechnego przyjęcia sztucznej inteligencji.
Czytaj więcej

Drastycznie rosną koszty rekrutacji pracowników

Nie dość, że znacząco zwiększają się koszty pracy w Polsce, średnio o ponad 10% kwartał do kwartału, to firmy stają także przed wyzwaniem rosnących kosztów samej rekrutacji. Wydatki związane z pozyskaniem pracownika urosły średnio o 36% w ciągu ostatnich 2 lat i wynoszą obecnie około 5 tysięcy złotych. W przypadku nieudanej rekrutacji ogólne koszty mogą się nawet potroić i przekroczyć kwotę 15 tys. zł na pracownika.
Czytaj więcej

Wieloetatowość – bonus pracy zdalnej

Trudna sytuacja gospodarcza zmusza pracowników na całym świecie do cięższej, bardziej zaangażowanej pracy i dużej kreatywności, która pozwala zwiększać przychody. Gdy niemal wszystko jest coraz droższe, szukanie dodatkowych źródeł utrzymania staje się popularnym zjawiskiem. Czynnikiem dającym szansę na maksymalne wykorzystanie potencjału pracowników okazuje się praca zdalna, a zwłaszcza wiążąca się z nią szeroko rozumiana elastyczność.
Czytaj więcej

Rozwój osobisty jako kluczowy element nowoczesnej organizacji

XXI wiek przyniósł ze sobą ogromne zmiany, zwłaszcza w obszarze technologii. Jeden z gigantów przemysłu fotograficznego dowiódł, że brak elastyczności i adaptacji do nowych warunków rynkowych może prowadzić do katastrofy. W dobie globalizacji i ciągłych innowacji kluczem do sukcesu staje się rozwój osobisty i skoncentrowane na ludziach przywództwo.
Czytaj więcej

Polacy vs. AI – czy sztuczna inteligencja zagraża naszym zawodom?

Co piąty polski pracownik (22,22 proc.) nie obawia się rozwoju technologii, uważając swoją branżę za odporną na zmiany w przyszłości. Prawie połowa (49,03 proc.) z nich postrzega sektor IT za najbardziej odporny na wyzwania przyszłości – wynika z raportu ADP „People at Work 2023: A Global Workforce View”. Z drugiej strony, co ósmy Polak (12,27 proc.) w wieku 45-54 nie uważa, by jakikolwiek zawód był odporny na to, co przyniesie przyszłość.