Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Robotyzacja wsparcia klienta – jak nie stracić na zadowoleniu klientów?

Coraz więcej firm decyduje się na automatyzację wsparcia dla klienta, wykorzystując do tego celu technologie oparte na sztucznej inteligencji. Jednak według najnowszych badań McKinsey & Company, choć 77% przedsiębiorstw korzysta z form cyfrowych wsparcia dla klientów, tylko 10% nowych cyfrowych platform jest w pełni wykorzystywanych przez klientów. Dlaczego tak się dzieje?

Klienci często wyrażają nieufność w stosunku do kanałów opartych na sztucznej inteligencji, wciąż wierząc, że tradycyjne, ludzkie wsparcie jest skuteczniejsze. Wprowadzenie robotyzowanego wsparcia jest często postrzegane jedynie jako środek do obniżenia kosztów. Jak więc zapewnić, że klienci dostrzegą korzyści płynące z automatyzacji?

Bądź uczciwy wobec swoich klientów

Nie ma sensu ukrywać, że to nie człowiek odpowiada z drugiej strony komputera. Klienci powinni wiedzieć, z kim mają do czynienia. Automatyczne czaty mogą mieć trudności z zrozumieniem emocjonalnie naładowanych sytuacji, co może prowadzić do niezadowolenia. Edukuj rynek, podkreślając, że za automatyczną odpowiedzią stoi technologia AI.

Zbieraj odpowiednie dane

Klienci mogą potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do interakcji z chatbotem. Wczesne dostosowanie wsparcia jest kluczowe dla retencji klienta. Monitoruj, jak automatyzacja wpływa na ich uczucia i zadowolenie. Używaj danych, aby dostosować proces wsparcia i szkolić model.

Upewnij się, że Twój chatbot jest tak samo wyposażony jak ludzki agent

Twoja technologia powinna posiadać te same narzędzia i wiedzę, co agent po cyklu wprowadzania. Czy twój chatbot jest w stanie połączyć się z bazą danych lub CRM[1], aby dostarczyć spersonalizowane wsparcie?

Masz odpowiednią strukturę biznesową?

Zarządzanie wsparciem opartym na AI to ciągły proces. Czy masz odpowiednią strukturę wewnętrzną, aby monitorować i doskonalić chatbota, aktualizować i szkolić model? Zaangażuj różne działy firmy w kształtowanie doświadczenia dla klientów.

Czy proces eskalacji jest skuteczny?

Chatboty mogą mieć trudności z trudnymi lub unikalnymi zapytaniami. Proces eskalacji do ludzkiego agenta powinien być płynny.

Aby zminimalizować ryzyko spadku zadowolenia klientów po wdrożeniu wsparcia opartego na czacie AI, pamiętaj, aby dostarczyć doświadczenie nie gorsze niż podczas interakcji z ludzkim agentem, identyfikować możliwości i ograniczenia AI, oferować łatwą eskalację do ludzkiego agenta i ciągle monitorować i dostosowywać odpowiedzi chatbota. W erze cyfryzacji, jakość obsługi klienta pozostaje priorytetem.

Słownik
1. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Totalne doświadczenia klienta to mix wszystkich (CX, EX, UX i MX) Experience

Total Experience to pojęcie odnoszące się do całkowitego wrażenia lub doświadczenia, jakie klient ma w związku z interakcją z produktem, usługą lub marką. TX łączy więc w holistyczny sposób wszystkie elementy, które mają ostateczny wpływ na całościowe CX klienta. W TX istotne będą więc zarówno elementy customer experience, jak i employee experience.
Czytaj więcej

Jak skutecznie wdrożyć wielokanałową strategię sprzedaży w e-commerce?

Rynek e-commerce jest pełen wyzwań, od coraz ostrzejszej konkurencji po rosnące koszty utrzymania sklepów. W obliczu tych problemów, marki muszą podjąć działania, by przyciągnąć i zatrzymać klientów. Oto krótki poradnik, jak wykorzystać wielokanałową strategię sprzedaży (cross-channel), by osiągnąć sukces w e-commerce.
Czytaj więcej

Masowo udostępniamy poufne dane

Netskope prognozuje, że liczba użytkowników korzystających ze sztucznej inteligencji podwoi się w ciągu najbliższych 7 miesięcy. A to oznacza, że może wzrosnąć ilość incydentów z zakresu cyberbezpieczeństwa spowodowanych działaniem człowieka.