Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wybrana kategoria

EKSPERCI

318 artykułow

Rynkowi eksperci i specjaliści dzielą się swoimi spostrzeżeniami, opiniami i analizami. Dzięki temu każdy może poznać dobre strategie, przemyślenia i wnioski, jakie wysnuli na łamach ccnews.pl znani i cenieni przez branżę specjaliści.

Czytaj więcej

dr Paweł Pijas (UG): w pewnym sensie próbujemy stworzyć sztucznego człowieka

Czy tworzenie sztucznej inteligencji jest współczesną formą "zabawy w Boga"? Jak rozumienie sztucznej inteligencji wpływa na nasze postrzeganie przyszłości, wolności słowa, a nawet edukacji? Te pytania stają się coraz bardziej istotne w dzisiejszym świecie, gdzie granice między technologią a humanistyką zacierają się. W naszym wywiadzie eksplorujemy te zagadnienia, bazując na niedawnej konferencji, gdzie eksperci z różnych dziedzin zastanawiali się nad przyszłością i etyką sztucznej inteligencji.
Czytaj więcej

Izabela Franke: 2023 to rok mobile, marketplace’ów i decyzji konsumenckich dyktowanych inflacją

Rok 2023 dla polskiego rynku e-commerce rozpoczął się od szoku spowodowanego decyzją Shopee - azjatycki gracz zniknął znad Wisły z dnia na dzień, tłumacząc swoją decyzję niepewnością makroekonomiczną. I ta niepewność, odczuwana przez konsumentów przede wszystkim w postaci inflacji, była motywem przewodnim dla polskiego handlu internetowego.
Czytaj więcej

Oddajmy hołd dla bohaterów infolinii

Zacznijmy od klasyka: piątkowego wieczoru, kiedy to nasz ukochany sprzęt AGD postanawia przejść na emeryturę. Po krótkiej chwili paniki, sięgamy po telefon i dzwonimy na infolinię. Czy zastanawialiście się kiedyś, kto po drugiej stronie słuchawki odpowiada na nasze rozpaczliwe wołania o pomoc? To właśnie nasi bohaterowie - konsultanci.
Czytaj więcej

Proście, a będzie Wam dane, czyli jak przemawiać z autorytetem w dziale obsługi klienta

O, wy managerowie średniego szczebla w contact center i konsultanci zaczynający pracę, zwiastunowie nowej ery komunikacji, która głosi: "Proście śmiało, a będzie Wam dane!" Usłuchajcie, albowiem nadszedł czas, by odmienić Wasz język od nieśmiałych próśb do pewnych siebie komend. Jakże często, będąc w labiryncie interakcji z klientami, zapominacie o magicznej mocy słów, które mają moc, by otwierać nawet najbardziej zaciśnięte usta dostarczających informacje?
Czytaj więcej

Feminatywy, czyli jak słowo „klient” stało się przestarzałe?

W czasach, kiedy firmy ścigają się w nieustannym wysiłku, by być jak najbardziej „klientocentrycznymi”, pojęcie „klient” zyskuje nieoczekiwane zabarwienie… archaiczne. Tak, dobrze przeczytaliście. „Klient” – słowo, które w polskim języku jest zdecydowanie męskie, w nowoczesnej rzeczywistości biznesowej zdaje się być już nieco przestarzałe.
Czytaj więcej

Użytkownicy z większym wpływem na podpowiadane treści w mediach społecznościowych

Na podstawie gromadzonych danych o użytkownikach algorytmy wielkich internetowych platform są w stanie podrzucać im spersonalizowane treści, często niskiej jakości, które głównie żerują na emocjach. – Projektujący te usługi doskonale wiedzą, jak wciągnąć nas w scrollowanie, żebyśmy korzystali z mediów społecznościowych więcej, intensywniej, niż racjonalnie sobie tego życzymy – mówi Katarzyna Szymielewicz z Fundacji Panoptykon.
Czytaj więcej

Eksperci AI: biznes musi uwolnić moc swoich danych

Według analityków Fortune Business Insights, wartość globalnego rynku generatywnej sztucznej inteligencji (GenAI) wyniesie w 2023 roku 43 mld USD. Do 2030 roku wzrośnie ona do nawet 667 mld USD. Liczby te potwierdzają teorię, że GenAI będzie w kolejnych latach zaangażowana w realizację najważniejszych światowych projektów biznesowych. Co więcej, będzie wręcz w tych projektach niezbędna, odpowiadając na wyzwania innowacyjności.
Czytaj więcej

Izabela Franke: Dyrektywa DAC7, czyli nowe przepisy dot. sprzedaży

Unijna Dyrektywa DAC7 ma na celu uszczelnienie systemów podatkowych i dotyczy prowadzenia sprzedaży na internetowych platformach (w Polsce na przykład na Vinted, Olx czy Allegro) oraz najmu nieruchomości, środków transportu i miejsc parkingowych. Zwłaszcza aspekt sprzedaży w Internecie wywołuje wiele dyskusji i wątpliwości wśród użytkowników tych serwisów.
Czytaj więcej

Zaniedbanie empatii w procesie transformacji cyfrowej przyniesie opłakane skutki

Zdaniem Sally Winston, dyrektorki ds. rozwiązań na rynku EMEA w Qualtrics, w trakcie transformacji cyfrowej związanej z pandemią, zbyt słabo skupiono się na przecięciu się technologii i potrzeb człowieka. Jej zdaniem zaniedbanie empatii w strategiach opartych na technologii może prowadzić do utraty przewagi konkurencyjnej.
Czytaj więcej

Staliśmy się bardziej uważnymi konsumentami

Galopujące ceny zmieniły podejście Polaków do zakupów i sposobu podejmowania decyzji konsumenckich. Częściej porównują oferty poszczególnych sklepów, patrzą na gramatury produktów, przerzucają się na tańsze marki czy zwracają produkty, które okazały się nietrafionym zakupem. Konsumenci przyznają, że wysoka inflacja skłoniła ich także do tego, by wybierać produkty pod kątem ich użyteczności i stosunku jakości do ceny, zamiast gonić za modą – wynika z badania ING Banku Śląskiego, Wydziału Psychologii UW i Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Wiedzy THINK!
Czytaj więcej

CX staje się jeszcze ważniejszy w obliczu całkowitego zniknięcia “ciasteczek”

Od lat marketerzy wykorzystywali pliki cookie do śledzenia odwiedzających stronę i zbierania informacji, które pomagały im nakierować reklamy do odpowiednich odbiorców. Jednak sposób wykorzystania plików cookie i narzędzi do śledzenia aktywności internautów znacznie się zmienią w związku z działaniami firmy Google, która planuje wycofać pliki stron trzecich w przeglądarkach internetowych do końca 2023 r.