Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Automatyzacja jako klucz do lepszego doświadczenia klienta

W dzisiejszym świecie, gdzie dominują terminy takie jak optymalizacja, produktywność i personalizacja, doświadczenie klienta (Customer Experience, CX) staje się priorytetem. Jednym z głównych sposobów na poprawę CX jest automatyzacja.

Dla wielu klientów korzystających ze sklepów internetowych priorytetem jest szybkość i wygoda. Cenią oni procesy zakupowe, które są dla nich “przeźroczyste”. Kluczem jest zapewnienie, że klienci otrzymują odpowiednie informacje w odpowiednim czasie, a sklep jest w stanie przewidzieć i zaspokoić ich potrzeby. Jak podkreślono, najlepsza obsługa to taka, która jest niezauważalna dla klienta, ale jednocześnie spełnia wszystkie jego oczekiwania.

Aby to osiągnąć, sklepy muszą zaangażować się w proces automatyzacji. Pomaga ona w wielu obszarach, takich jak komunikacja o statusie zamówienia – kluczowy element, który musi być starannie zaplanowany. Za dużo lub za mało informacji może zakłócić doświadczenie klienta. Zbieranie danych o klientach to kolejna kluczowa kwestia, która może być zoptymalizowana dzięki automatyzacji. Poprzez automatyczne gromadzenie danych, sklepy mogą lepiej segmentować swoją klientelę i dostosowywać komunikaty marketingowe.

Jednak nie wszystko jest już zautomatyzowane. Wiele firm wciąż nie zautomatyzowało procesów zwrotów i reklamacji, co może być frustrujące dla klientów. W idealnym świecie nie powinno być potrzeby drukowania formularzy zwrotu ani[2] korzystania z infolinii, aby uzyskać informacje o zwrotach.

Dobre wiadomości to rosnąca popularność narzędzi no-code/low-code, które umożliwiają automatyzację nawet dla tych, którzy nie posiadają zaawansowanej wiedzy programistycznej. Jednak kluczem jest najpierw przemyślenie procesu, a następnie jego automatyzacja – tylko wtedy przyniesie ona realne korzyści dla doświadczenia klienta.

W miarę jak technologia i narzędzia stają się coraz bardziej dostępne, automatyzacja staje się niezbędnym elementem skutecznej strategii Customer Experience[1].

Słownik
1. Customer Experience. to suma wszystkich doświadczeń jakie klient ma z naszą firmą we wszystkich możliwych kanałach kontaktu i punktach styku…
2. ani. inaczej Automatic Number Identification lub caller id – numer telefonu dzwoniącego.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Manipulacja doświadczeniami klienta też istnieje

W dzisiejszych czasach, gdzie konkurencja na rynku jest ogromna, firmy starają się budować pozytywne relacje z klientami, aby zyskać ich zaufanie i zwiększyć sprzedaż. Jednak, niektóre firmy zamiast budować długoterminowe relacje z klientami, manipulują swoimi działaniami i tym samym klientami, aby wygenerować szybki zysk na decyzjach zmanipulowanych klientów.
Czytaj więcej

Jakie efekty może przynieść firmie praca z Mapą Podróży Klienta?

Mapa Podróży Klienta (ang. Customer Journey Map) to narzędzie, które pomaga zrozumieć, jak klienci korzystają z produktów lub usług danej firmy, oraz jakie są ich potrzeby i oczekiwania. Dzięki temu narzędziu firmy mogą zidentyfikować miejsca w procesie zakupu, w których klienci mogą mieć trudności lub pytania, a także miejsca, w których mogą oni doświadczyć niedogodności.