Urząd Komunikacji Elektronicznej wzywa operatorów mobilnych do poprawy obsługi osób niepełnosprawnych

Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) przedstawił wyniki kontroli dostępności Biur Obsługi Klienta (BOK) operatorów telekomunikacyjnych. Kontrola obejmowała 4 największych ogólnopolskich operatorów mobilnych oraz 8 operatorów lokalnych, łącznie 52 BOK-i.

Kontrola, przeprowadzona w okresie od 4 do 29 września 2023 r., miała na celu weryfikację przestrzegania przepisów dotyczących świadczenia udogodnień dla osób niepełnosprawnych przez dostawców publicznie dostępnych usług telefonicznych. Wyniki wykazały, że wśród ogólnopolskich operatorów mobilnych ponad połowa skontrolowanych BOK-ów nie spełniała wymagań, głównie z powodu niedostosowania aranżacji architektonicznych, co utrudniało dostęp osobom z niepełnosprawnością ruchową. W przypadku operatorów lokalnych nie stwierdzono większych uchybień.

W odpowiedzi na stwierdzone nieprawidłowości UKE wydał zalecenia pokontrolne oraz rekomendacje dotyczące poprawy standardów obsługi osób niepełnosprawnych. Szczególnie dotyczy to BOK-ów sieci Play (P4) oraz T-Mobile, gdzie wymagane są zmiany wyposażenia i aranżacji architektonicznej, w tym dostosowanie biurek i zapewnienie dostępu dla osób z niepełnosprawnością ruchową.

W przypadku sieci Play zalecono m.in. zapewnienie możliwości zamówienia faktury w alfabecie Braille’a oraz podniesienie kompetencji pracowników w zakresie informowania o terminie realizacji tego zamówienia. Dla sieci T-Mobile zalecenia dotyczyły m.in. umieszczenia piktogramów informujących o obsłudze osób niepełnosprawnych oraz dostosowania wyposażenia stanowisk do obsługi klientów niesłyszących, niemówiących lub słabowidzących.

UKE zaznacza, że obszar architektoniczny stanowi główny problem w obsłudze osób niepełnosprawnych, ponieważ w wielu BOK-ach zauważono stanowiska utrudniające dostęp i obsługę z powodu niedostosowanej wysokości biurka lub zbyt małej przestrzeni pod blatem biurka.

Podsumowując, kontrole UKE w 2023 roku wykazały, że operatorzy mobilni muszą podjąć znaczące działania w celu poprawy standardów obsługi osób niepełnosprawnych, zarówno w zakresie aranżacji architektonicznej BOK-ów, jak i w zakresie podnoszenia wiedzy i kompetencji pracowników.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *