Booking.com ‘narzędziem’ dla przestępców…

Cyberprzestępcy wrócili na Booking.com i wykorzystują co raz to nowsze metody oszukiwania ludzi. Jednym z poszkodowanych został ostatnio znany YouTuber o pseudonimie “Szalony Reporter”, który przez proceder stracił 4 tys. złotych. Teraz prosi widzów o rozwagę na swoim Twitterze.

Wraz z początkiem roku docierają do nas niepokojące komunikaty. Ostatnio pisałem o fałszywych stronach podszywających się pod ING Bank Śląski. Natomiast dzisiaj dowiedziałem się o niezwykle niebezpiecznym procederze, mającym miejsce na Booking.com, portalu do rezerwacji hoteli.

Przestępcy wyłudzają dane na Booking.com

Zespół zajmujący się ceberbezpieczeństwem CSIRT KNF wydał ostatnio raport, w którym zaprezentował metody działania przestępców na Booking.com. Kryminaliści za pomocą specjalnych złośliwych oprogramowań tzw. stealerów, są, w stanie, uzyskiwać dostęp do kont hoteli. Następnie bezpośrednio za ich pomocą, mogą kontaktować się z gośćmi w aplikacji. Tam potencjalne ofiary dostają link do dokonania zapłaty za hotel i potwierdzenie rezerwacji. Jeśli to zrobią, to przestępcy dostają pełną dyspozycję do ich środków finansowych.

“Szalony Reporter” ofiarą przestępców

Podobnym praktykom uległ ostatnio znany YouTuber i freak fighter Tomasz Matysiak znany lepiej jako “Szalony Reporter”. Na swoim Twitterze opisuje on przebieg całego zajścia. Matysiak wspomina, że dostał informację od przestępców podszywających się pod hotel o aktualizację danych karty kredytowej. Nie zauważył on, w tym nic podejrzanego, gdyż sam zmieniał ostatnio kartę. Matysiak wprowadził dane na stronie wyglądającej jak Booking i z jego konta zniknęły 4 tys. złotych, które natychmiast zostały wydane w sklepie Media Markt w Austrii.

Jak radzić sobie z oszustami w Internecie?

Duża część kwestii bezpieczeństwa leży po stronie obiektów wypoczynkowych. Powinny one przede wszystkim regularnie aktualizować swoje systemy bezpieczeństwa, hasła i wykonywać zapasowe kopie danych. Dodatkowo personel hotelu powinien być regularnie szkolony z zakresu cyberbezpieczeństwa. Natomiast co może zrobić użytkownik? Warto, sprawdzać w pierwszej kolejności adresy stron, na które jesteśmy przekierowywani, a każdą transakcję powinniśmy wykonywać bez zbędnego pośpiechu.

Jeśli zauważyłeś jakieś podejrzane praktyki lub masz wątpliwości, to skontaktuj się najlepiej bezpośrednio z Booking.com telefonicznie.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *