Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Wybrana kategoria

TELEMARKETERZY

31 artykułow

Felietony i filmy przygotowane przez telemarketerów skierowane do telemarketerów i specjalistów branży.

Czytaj więcej

Contact center od kuchni

Świat contact center powszechnie uznawany jest jako fałszywy, a osoby w nim pracujące za desperatów, którzy nie potrafią odnaleźć się na współczesnym rynku pracy. Z punktu widzenia pracodawcy czy też osoby odpowiedzialnej za całościowy proces rekrutacyjny wygląda to zupełnie inaczej.
Czytaj więcej

Nigdy w życiu!

Moja historia z Call Center zaczyna się jak każda inna. Od samych stereotypów, minusów i niekończących się historii rodem z amerykańskich filmów. Krążące opowiastki o Call Center to trochę taka brazylijska telenowela, mnóstwo niedopowiedzeń, nieoczekiwane zwroty akcji.
Czytaj więcej

Inspirowany przez Contact Center

Równowaga między życiem prywatnym a zawodowym, elastyczność czasu pracy, wynagrodzenie, stabilność. Te i wiele innych kryteriów są dla nas istotne przy wyborze pracy. Nie mniej jednak mówi się, że praca powinna dawać pieniądze i satysfakcję, a już z pewnością przynajmniej jeden z tych elementów.
Czytaj więcej

Jesteśmy pierwszą linią frontu

Na pewno każdy, kto choć chwilę pracował na “słuchawce” mógłby przytoczyć od razu kilka podobnych dialogów, i właśnie między innymi za to lubię tą robotę. Możemy się nie znać, pracować w różnych firmach, różnych projektach, ale łączy nas specyficzna więź podobnych doświadczeń.
Czytaj więcej

Za kurtyną Call Center

Każdy telemarketer powinien sobie uświadomić, co tak naprawdę sprzedaje. Jeśli chodzi o branżę kurierską należy pamiętać, że obiektem sprzedaży nie jest tylko sama usługa polegająca na przepływie przesyłki z jednego miejsca do drugiego, ale również cała otoczka wokół tej usługi.