Microsoft Capilot – AI niczym Ozzy Osbourne

GenAI Copilot od Microsoftu został ostatnio zintegrowany z aplikacją muzyczną Suno. Dzięki niej użytkownicy mogą tworzyć zupełnie nowe kompozycje muzyczne.

Jeśli lubiliście w dawniejszych czasach bawić się MusicDJ-em w telefonach Sony Ericsson, to na pewno ta informacja was zainteresuje. Microsoft właśnie zintegrował swoją AI Capilot z aplikacją GenAI Suno. Dzięki tej kolaboracji sztuczna inteligencja od twórców Windowsa pozwoli wam na generowanie dżingli i innych produkcji muzycznych dla waszych firm.

Cyfrowa muzyka AI…

Dzięki nowym funkcją użytkownicy mogą wprowadzać do Capilota polecenia np.: Stwórz piosenkę rapową o świętach Bożego Narodzenia. Wtedy, Suno za pomocą odpowiedniej wtyczki generuje kompletne utwory – posiadające tekst, głos i podkład. Użytkownicy mogą do wtyczki Suno wejść z poziomu konta na Capilot.Microsoft.com. Wystarczy po jego uruchomieniu kliknąć logo wtyczki z napisem: Twórz muzykę za pomocą Suno.

Wierzymy, że to partnerstwo otworzy nowe horyzonty dla kreatywności i zabawy, czyniąc tworzenie muzyki dostępnym dla każdego. To doświadczenie zacznie być udostępniane użytkownikom już dziś, a jego udostępnianie będzie coraz szybsze w nadchodzących tygodniach. – pisze w poście na blogu Microsoft Bing.

Nowe możliwości dla firm

Wiele start-upów i korporacji tworzy podobne narzędzia do generowania muzyki. Przykładowo w poprzednim miesiącu podobną współpracę podjęło Google AI DeepMind i YouTube, przy wypuszczeniu Liry oraz Dream Track. Meta również podjęła się stworzenia kilku swoich projektów do generowania muzyki, a także Stability AI i Riffusion. Na tej technologii może skorzystać wiele przedsiębiorstw do generowania własnej muzyki np. do gier komputerowych, eventów, czy na infolinię.

Istnieją natomiast prawne spory w kwestii korzystania z muzyki wygenerowanej przez AI. Algorytmy swoją wiedzę i możliwości czerpią z istniejących już utworów muzycznych. Rodzi to problem natury prawa autorskiego, gdyż nie każdy artysta chce, aby jego muzyka służyła za tabliczkę ABC[1] dla genAI. Wielu artystów chciałoby też otrzymywać za takie praktyki również wynagrodzenie. Natomiast firmy stoją wobec nich w opozycji. Zaznaczają one, że charakter publiczny dzieł zwalnia ich z obowiązku płacenia opłaty za korzystanie z nich. Prawo jednak na tym gruncie jest niejasne i potrzebuje konkretniejszej legislacji.

REKLAMA

Firma Suno natomiast twierdzi, że ich model będzie posiadał dobre zabezpieczenia dzięki, którym artyści będą mogli spać spokojnie, bez obawy o prawa do swoich utworów.

Słownik
1. ABC. Zobacz: always be closing Total 0 Shares Share 0 Tweet 0 Pin it 0 Share 0
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *