Amazon z nowinkami technologicznymi na konferencji re:Invent 2023

Wczoraj (29 listopada) odbyła się długo wyczekiwana konferencja Amazona, na której została przedstawiona najnowsza technologia wykorzystująca algorytmy AI sztucznej inteligencji.

Amazon na wydarzeniu przedstawił wiele zaskakujących nowości. Mogliśmy na re:Invent 2023 zobaczyć m.in. generator obrazów AI, usługę do szkolenia dużych modeli językowych, czy ochrony prywatności.

Titan Image Generator od Amazon

Titan Image Generator ma być rewolucyjnym generatorem obrazów od firmy Amazone. Nowa technologia może tworzyć innowacyjne obrazy lub modyfikować już istniejące. – Możesz i Ty użyć tego modelu do płynnej zamiany tła w celu wygenerowania obrazów lifestylowych, zachowując jednocześnie główny temat obrazu i tworząc kilka dodatkowych opcji. – zachęcał ze sceny Swami Sivasubramanian, wiceprezes ds. usług danych Amazona do skorzystania z urządzenia.

Narzędzie Titan Image Generator zostało podane wszelkim szkoleniom z wykorzystaniem różnorodnych zestawów danych. Umożliwia to technologii dostrajanie się do niestandardowych zbiorów danych. – Starannie wybieramy sposób uczenia naszych modeli i dane, których w tym celu używamy. Dzięki tym inwestycjom nasi klienci będą mogli elastycznie wybierać modele najlepsze dla swoich wymagań, nawet gdy ich potrzeby będą rosnąć i zmieniać się. – mówi Sivasubramanian.

Obrazy stworzone przez AI mają być również zabezpieczone specjalnymi, niewidocznymi znakami wodnymi. Ograniczy to rozpowszechnianie przez użytkowników narzędzia, dezinformacji i niestosownych treści. 

Urządzenie dla klientów firmy jest już dostępne w wersji demonstracyjnej na platformie Bedrock.

REKLAMA

SageMaker HyperPod

Amazon zapowiedział również specjalną usługę do szkolenia i dostrajania dużych modeli językowych. Usługa będzie umożliwiała użytkownikom zapisywanie punktów kontrolnych, dzięki którym będą oni mogli wstrzymywać i analizować szkolenie bez konieczności zaczynania od nowa. Usługa ma również posiadać szereg zabezpieczeń dzięki, którym w przypadku awarii cały proces szkolenia nie pójdzie na marne.

SageMaker HyperPod umożliwia tworzenie rozproszonego klastra z przyspieszonymi instancjami zoptymalizowanymi pod kątem rozproszonego szkolenia. Udostępnia narzędzia umożliwiające efektywną dystrybucję modeli i danych w klastrze, co przyspiesza proces uczenia. – mówi w wywiadzie Ankur Mehrotra, dyrektor generalny ds. SageMaker.

Osoby korzystające z usługi będą mogły również wybrać czy chcą prowadzić szkolenie na chipach Trainium od Amazon, czy GPU od Nvidia. Firma zapewnia, że ich HyperPod przyśpieszy proces szkolenia nawet o 40%. Z usługi można już korzystać, gdyż jest ona już ogólnie dostępna.

Amazon Clean Rooms ML

Zaprezentowana na konferencji usługa Clean Rooms ML będzie umożliwiała ochronę prywatności. Jak będzie to działać? To proste. Dzięki usłudze klienci Amazone będą mogli wdrażać do siebie podobne modele AI do jednorazowych współprac firma-firma. W konsekwencji oszczędzi to firmom podawanie wrażliwych danych podmiotom zewnętrznym, z którymi współpracują przy trenowaniu i budowaniu sztucznej inteligencji.

Dzięki Clean Rooms ML możesz wytrenować prywatny, podobny model na podstawie zbiorczych danych. Możesz zachować kontrolę nad swoimi modelami i usunąć je, gdy skończysz. – mówił Swami Sivasubramanian.

Clean Room ML daje możliwość swoim użytkownikom pobierania małych próbek danych o klientach. Umożliwia to generowanie rozszerzonego zestawu poddanych rekordów. Przykładowo, jeśli linia lotnicza zbiera sygnały o swoich klientach i przy tym współpracuje z platformą rezerwującą loty, to może dzięki temu oferować promocję bardzo podobnym użytkownikom przez serwis. Amazon usługę w przyszłości ma również ulepszyć, dodając do niej specjalne ustawienia dla aplikacji służby zdrowia.

Neptune Analytics

Usługa będzie innowacyjną bazą danych, która połączy w sobie analizę wektorów z analityką grafów. Nowa usługa będzie pomagać klientom analizować istniejące dane, korzystając z wyszukiwania wektorowego, aby znaleźć istotne informacje.

Ponieważ zarówno analityka grafów, jak i analiza wektorów polega na odkrywaniu ukrytych zależności w naszych danych, pomyśleliśmy: a co, gdybyśmy połączyli wyszukiwanie wektorów z możliwością analizowania ogromnych ilości danych wykresów w ciągu kilku sekund i dzisiaj jesteśmy właśnie to robię. – powiedział Swami Sivasubramanian

Neptune Analytics ma być narzędziem w pełni zarządzanym przez Amazone. Usługa jest już dostępna od wczoraj w systemie pay-as-you-go w siedmiu regionach świata.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *