OpenAI nie udało się zarejestrować znaku towarowego “GPT”

Gigant z Doliny Krzemowej ostatnio ma na pieńku z Amerykańskim Urzędem Patentów i Znaków Towarowych. Instytucja odrzuciła prośbę OpenAI na zarejestrowanie terminu “GPT”.

OpenAI ma nie mały problem, gdyż USPTO odrzuciło ich wniosek na zarejestrowanie nazwy GPT[1]. Według urzędu termin ma charakter “jedynie opisowy” i wniosku z tym nie może zostać zarejestrowany. Jest to zdecydowanie silny cios dla marki, gdyż teraz nazwę może wykorzystać praktycznie każdy.

OpenAI pozostawione na lodzie 

Amerykański Urząd Patentów i Znaków Towarowych, ostatecznie odrzucił wniosek OpenAI, przez co firma została pozostawiona sama sobie na przysłowiowym lodzie. Nie pomogły argumentacje firmy, że nazwa została spopularyzowana i oznacza “generatywnie wytrenowany transformator” ani[2] prośby, gdyż urząd pozostał nieugięty. W oficjalnie odmowie skierowanej do OpenAI pisze on tak:

– Rejestracji odmawia się, ponieważ zgłoszony znak towarowy jedynie opisuje cechę, funkcję lub cechę towarów i usług zgłaszającego.

Urząd również swoją decyzję argumentował tym, że nazwa GPT była już używana także w innych firmach. Przykładowo korzystał z niej jakiś czas temu także Amazone. USPTO dodatkowo twierdzi też, że GPT opisuje jedynie aspekt produktu, a sama koncepcja modelu występować może wszędzie. Przez co sama w sobie nie spełnia wymogów znaku towarowego.

Mimo że sytuacja wydaje się nieciekawa, to gigant z Doliny Krzemowej będzie musiał przywyknąć do tego, że monopolu na określenie GPT mieć nigdy nie będzie.

Słownik
1. GPT. (inaczej Generative Pretrained Transformer) rodzaj modelu językowego opracowanego przez OpenAI. Model GPT jest oparty na architekturze Transformer, która…
2. ani. inaczej Automatic Number Identification lub caller id – numer telefonu dzwoniącego. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *