Urzędnicy AI już niedługo zdominują czeski rynek

Nasi południowo-zachodni sąsiedzi ze start-upu Born Digital, tworzą nową technologię wirtualnych urzędników. Czy już niedługo Praga będzie wyglądać tak jak w grze Deus Ex Mankind Divided?

Nic, na to nie wskazuje, ale cyfrowi urzędnicy na pewno dodazą jej trochę futuryzmu. Born Digital, zwraca jednak uwagę na to, że prawdziwy problem w załatwianiu urzędowych spraw mają mieszkańcy odległych wiosek i ciężko się z nimi nie zgodzić. Podczas podróży rok temu do czeskiej Sazawy, sam odczułem na własnej skórze, jak niektóre miejscowości są w Czechach słabo skomunikowane. Rodzi to realny problem, którego rozwiązaniem mają być właśnie cyfrowi urzędnicy AI.

Bankomato-Biurokrata… 

Cyfrowy urzędnik ma swoim wyglądem przypominać bankomat, z ekranem, na którym będzie wyświetlana ludzka twarz. Narzędzie ma wspierać ludzi w wielu standardowych zadaniach. Pomoże ono Czechom m.in. w uiszczaniu opłat za wywóz śmieci, a także przy zakładaniu działalności gospodarczej. W kwestii rozwiązania trudniejszych spraw urządzenie ma odsyłać ludzi do realnych urzędników. Narzędzie łączy w sobie elementy sztucznej inteligencji wizualnej, generatywnej i konwersacyjnej. Dodatkowo cyfrowy urzędnik jest kompaktowy, dzięki czemu można go umieścić w mniejszych gminach i urzędach miast. 

Praca z cyfrowym urzędnikiem jest bardzo intuicyjna, a dzięki przyjaznemu podejściu stanowi stopniowe przejście do cyfryzacji nawet dla grupy osób, które do tej pory preferowały kontakt z prawdziwym urzędnikiem. – mówi Tomáš Malovec, dyrektor generalny Born Digital.

  Służby mundurowe AI 

  Cyfrowi urzędnicy to dopiero początek. Czeski start-up zwraca uwagę, że osoby cyfrowe będzie można również wprowadzić, wszędzie tam, gdzie jest zapotrzebowanie na interakcję contact center z klientem. Podobne projekty mogą już niedługo odciążyć także lekarzy i policjantów od wykonywania rutynowych zadań. Firma testuje swoją technologię również w bankach, wprowadzając wirtualnych bankierów.

  Szukamy miejsc, w których moglibyśmy pomóc bankierom i tym samym jeszcze bardziej zbliżyć usługi banku do potrzeb naszych klientów. – mówi Lukáš Pudil Czeska Kasa Oszczędnościowa.

  Czeski start-up ze sporym dofinansowaniem

  Start-up otrzymuje na swoje działania spore dofinansowanie w wysokości 30 milionów koron od Česká spořitelna i J&T Ventures w ramach programu Seed Starter. Inwestorzy wierzą, że firma może już niedługo zmienić oblicze czeskiej administracji.

  W Born Digital firma skupiała się już na sztucznej inteligencji, kiedy inwestowaliśmy w rundzie przed zalążkiem. Współzałożyciele Tomáš i Zenon pokazali, że potrafią przekształcić obecne trendy technologiczne w skalowalny biznes. – mówi David Polach, dyrektor J&T Ventures.

  Add a comment

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *