Najważniejsze informacje na temat AI w tygodniu (27.11. – 03.12.)

Dużo działo się w niniejszym tygodniu w świecie AI. Poznaliśmy zapowiedzi wielu nowych technologii, które będą przodujące w najbliższej przyszłości i wprowadzą biznes na wyższy poziom. Serdecznie zapraszam na niedzielne podsumowanie tygodnia!

Był to niezwykle mocny tydzień, jeśli chodzi o nowinki ze świata AI. Doszło w nim m.in. do konferencji Amazon re:Invent 2023, zmian w zarządzie OpenAI, a także do usilnych przepychanek związanych z procesem wdrażania AI Act.

Amazon z nowinkami technologicznymi na konferencji re:invent 2023

Światowy gigant Amazone na konferencji re:Invent 2023 zaprezentował najnowsze nowinki technologiczne oparte na algorytmach AI. Na evencie światowy potentat przedstawił rewolucyjny generator obrazów Titan Image Generator. Urządzenie może tworzyć innowacyjne obrazy, a także je w dowolny sposób modyfikować. Dodatkowo Amazone zaprezentował również działanie SageMaker HyperPod i Clean Rooms ML. Na wyróżnienie również zasługuje baza danych Neptune Analytics, w której Amazon zastosował zarówno analizę wektorów, jak i analitykę grafów.

Microsoft nie będzie mieć swoich ludzi w zarządzie OpenAI

Po licznych przetasowaniach w OpenAI start-up w końcu uformował nowy skład zarządu. Mają znaleźć się w nim: Larry Summers, Bret Taylor i Adam D’Angelo. W zarządzie ma również zabraknąć przedstawicieli największego inwestora OpenAI, czyli Microsoftu. Z taką decyzją nie zgadza się dyrektor generalny Microsoftu Satya Nadella, który oficjalnie mówi, że będzie naciskał na OpenAI do czasu zmiany tej decyzji.

AI Act odłożona w czasie… na czas nieokreślony

AI Act nowe prawo europejskie regulujące sztuczną inteligencję może zostać odłożone w czasie. Największy spór już od jakiegoś czasu toczy się o kwestię modeli podstawowych. Niemcy, Francja, Włochy i firmy technologiczne nie zgadzają się na postanowienia zawarte w AI Act, a cała sprawa ma ujrzeć finał już w środę (6 grudnia).

Windows 12 z rozwiązaniami AI prawdopodobnie w czerwcu 2024…

Przecieki podją, że Windows 12 ma zadebiutować już w czerwcu przyszłego roku. System operacyjny ma posiadać wiele różnorakich funkcji, takich jak: nowy interfejs logowania i ekran blokady. Największą nowością ma być jednak opcja CorePC, a także liczne funkcje oparte na AI o, których na ten moment nie ma zbyt wielu informacji.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *