Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

HRowiec na medal – sztuczna inteligencja w działach rekrutacji

Działy HR w wielu przedsiębiorstwach nie działają tak jak potrzeba. Spora liczba rekruterów stosuje testy i oceny psychometryczne kandydatów dopiero pod koniec rekrutacji ze względu na ich wysokie ceny. Ostatecznie narzędzia, które mają zapewnić selekcję dużych grup ludzi, stają się bezużyteczne, gdy są wykorzystywane na samym końcu procesu rekrutacyjnego. Niniejszy problem działów HR ma rozwiązać już niedługo sztuczna inteligencja…

Podejście do rekrutacji w XXI wieku jest bardzo pobieżne. Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje w swoich procesach długie, niestrukturyzowane modele działań rekrutacyjnych. Prowadzi to do wielu problemów takich jak: nieumiejętność oceny kogo potrzeba na stanowisko, czy brak wiedzy o kompetencjach miękkich.

Procesy rekrutacyjne firm, są zazwyczaj przestarzałe, gdyż zajmują się głównie sztywnymi zasadami. Brakuje w nich miejsca na innowacje i elastyczniejsze podejście do kandydata. 

Sztuczna inteligencja zaprowadzi zmiany…

Niedługo, jednak firmy będą zmuszone odejść od konwencjonalnych praktyk rekrutacyjnych. Gdyż, automatyzacja tego obszaru odciąży przedsiębiorstwa z wysokich cen prowadzenia procesów. Sztuczna inteligencja, już niedługo sama będzie mogła zająć się oceną CV czy wynikami testów. Dla rekruterów pozostanie natomiast koncentracja nad: onboardingiem i kulturą miejsca pracy.

Przyszłością działów HR powoli będzie stawać się większe zorientowanie na kandydata. Proces rekrutacji będzie dokładniejszy oraz obiektywny. Sztuczna inteligencja pozbawiona zostanie uprzedzeń poznawczych i zmęczenia. Dzięki temu każdy z kandydatów uzyska równe traktowanie.

Tradycyjne modele już nie działają tak jak, powinny. Obecnie aż 48% pracowników składa wypowiedzenie ze swojego miejsca pracy w ciągu 18 miesięcy. Głównym powodem jest brak dopasowania i adaptacji zatrudnionych w firmie. Nowy model ma zapewnić lepsze dopasowanie kandydatów do roli na podstawie analizy ich umiejętności, którą ma zająć się sztuczna inteligencja.

Gyfted wirtualny rekruter

Jednym z przykładów zastosowania AI w rekrutacji jest Gyfted. Niniejsza sztuczna inteligencja została stworzona przez Polski start-up. Według założeń system, sam ma oceniać kandydata na podstawie wyników testów osobowościowych i predyspozycyjnych, a nie CV. AI na ich podstawie ma oceniać możliwości rekrutacyjne kandydatów i ukierunkowywać ich do podjęcia konkretnej predysponowanej dla nich pracy.

Jeden z założycieli Gyfted nakreśla nam również idee całego projektu. – Dostępne na rynku narzędzia, takie jak LinkedIn, job boardy czy platformy do rekrutacji, nie mają na celu jak najszybszego dopasowania kandydata do firmy, lecz przedłużanie użytkowania ich usług. Płacimy za proces, a nie rezultat, więc tym biznesom opłaca się, by proces trwał jak najdłużej. – stwierdza Robert Kowalski co-founder Gyfted.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Ile warta jest dla pracodawcy Twoja praca?

Czy wynagrodzenie za pracę jest formą komunikacji? Jak najbardziej! To przekaz, który mówi pracownikowi, ile jego praca jest warta dla pracodawcy. Problem w tym, że jeśli pracodawca nie pomoże pracownikowi zrozumieć związku pomiędzy wkładem pracy a zarobkami, może to doprowadzić do nieporozumień i w końcu, do odejścia z firmy.
Czytaj więcej

39% pracodawców podniesie wynagrodzenia w 2023 r.

Prawie połowa firm obawia się, że ich sytuacja w tym roku będzie gorsza niż w 2022. Wysoka inflacja oraz rosnące koszty prowadzenia działalności zmuszają przedsiębiorców przede wszystkim do rezygnacji z inwestycji w środki trwałe (27%). Jednak na aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej najbardziej tracą pracownicy – wynika z najnowszego „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service.