Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Przyszłość biznesu w cieniu AI Act 

Sztuczna inteligencja już od dłuższego czasu jest gorącym tematem rozpalającym wyobraźnię ludzi. Nastolatkowie bawią się czatem GPT lub wymyślają kolejne produkcje od Pixara. Pracownicy drżą, zastanawiając się, kiedy ich obowiązki przejmie program. Gdzie jest granica? Taką czerwoną linię postanowiła postawić Unia Europejska, tworząc AI Act. Zobaczmy jak nowe prawo europejskie, wpłynie na przyszłość sztucznej inteligencji w biznesie. 

Sztuczna inteligencja już od dłuższego czasu jest gorącym tematem rozpalającym wyobraźnię ludzi. Nastolatkowie bawią się czatem GPT[1] lub wymyślają kolejne produkcje od Pixara. Pracownicy drżą i zastanawiają się, kiedy ich obowiązki przejmie program. Gdzie jest granica? Taką czerwoną linię postanowiła postawić Unia Europejska, tworząc AI Act. Zobaczmy jak nowe prawo europejskie, wpłynie na przyszłość sztucznej inteligencji w biznesie. 

AI Act to prawo Unii Europejskiej, które w ciągu 2 lat po okresie vacatio legis ma obowiązywać we wszystkich krajach członkowskich. Prace nad nowymi przepisami zaczęły się już w 2021 roku i prężnie trwają do dzisiaj. Głównym celem nowego prawa ma być kompleksowa legislacja AI i wyznaczenie granic jej użyteczności w życiu społecznym. 

AI Act przeciwko rozwiązaniom social scoringowym 

Nowe prawo Unii Europejskiej zabrania stosowania przez sztuczną inteligencję metod social scoringowych. Oznacza to, że AI w obszarze swoich działań nie może stosować oceny obywateli i ich kategoryzować. W praktyce może to utrudnić pracę takim branżom jak: ubezpieczenia, marketing, czy bankowość, w których działania social scoringowe są stosowane, na przykład przy ocenie zdolności kredytowej. 

Sztuczna inteligencja z “prawami autorskimi”?! 

Wszelkie generowane treści mają zostać uzupełnione o informację, że stworzyła je sztuczna inteligencja. Twórcy materiałów wygenerowanych przez AI w świetle nowego prawa, będą zatem zobowiązani do udostępnienia wiadomości o tym, jakie źródło zostało wykorzystane do “nauki” programu przy tworzeniu treści. Jeśli więc wasza firma tworzy posty wygenerowane przez sztuczną inteligencję to już niedługo i ten przepis obejmie wasze działania. 

Ludzkie emocje strefą zamkniętą dla AI…

Jednym z elementów definiujących człowieka są emocje. To one absorbują nasze poczynania i określają zachowanie w danym momencie. Unia Europejska, aby je chronić stworzyła zapis zakazujący komercyjnego rozwoju narzędzi biometrycznych, analizujących emocje. Sztuczna inteligencja dzięki temu nie będzie mogła badać naszej mimiki twarzy i zbierać informacji na podstawie naszego zachowania. Komplikuje to rozwój AI w branży obsługi klienta, reklamowej i rozrywkowej, bo sztuczna inteligencja nie będzie mogła się dostosowywać zachowaniem do konsumenta. 

Wysokie kary za nieprzestrzeganie AI Act! 

Dla niesfornych państw i przedsiębiorców nieprzestrzegających zasad nowego prawa przewidziane są wysokie kary finansowe. Kraje członkowskie, niestosujące się do norm prawnych mogą liczyć na grzywnę w wysokości aż 30 milionów euro. Przedsiębiorcy, natomiast mogą zostać objęci karą do 6% ich całkowitego rocznego światowego obrotu

“Następujące naruszenia podlegają administracyjnej karze pieniężnej w wysokości do 30 000 000 EUR lub – jeżeli naruszenia dopuszcza się przedsiębiorstwo – w wysokości do 6% jego całkowitego rocznego światowego obrotu z poprzedniego roku obrotowego, przy czym zastosowanie ma kwota wyższa:

a. nieprzestrzeganie zakazu praktyk w zakresie sztucznej inteligencji, o których mowa w art. 5;
b. niezgodność systemu sztucznej inteligencji z wymogami określonymi w art. 10.”

Podsumowanie

Wygląda na to, że przedsiębiorcy, będą musieli się uzbroić w cierpliwość i czekać na rozwój sytuacji. Prawo nie jest jeszcze w pełni gotowe i może w nim się jeszcze pojawić dużo poprawek. Dyskusyjna głównie pozostaje sprawa, ograniczeń względem rozwoju narzędzi biometrycznych, którym sprzeciwiają się m.in. twórcy AI.  

Słownik
1. GPT. (inaczej Generative Pretrained Transformer) rodzaj modelu językowego opracowanego przez OpenAI. Model GPT jest oparty na architekturze Transformer, która…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Nowe technologie i ubezpieczenia

Firmy ubezpieczeniowe coraz odważniej sprzedają polisy w kanale mobilnym i internecie. Wymuszają to nowe technologie i oczekiwania klientów, zwłaszcza z młodszego pokolenia, które kupuje już głównie online. Grupa Europa wprowadziła na rynek platformę sprzedażową, za której pośrednictwem w internecie będzie można szybko i wygodnie kupić ubezpieczenie. Docelowo w ofercie będzie dostępnych kilkanaście produktów finansowych.