Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Cztery marzenia o przyszłości obsługi klienta: AI, emocje, VR i globalny standard

Dziś przeniesiemy się w przyszłość obsługi klienta. To nie jest sci-fi ani opowieść z kosmiczną technologią. To marzenia o tym, jak możemy jeszcze bardziej doskonalić obsługę klienta i uczynić ją bardziej osobistą, skuteczną i globalną. Oto cztery marzenia, które trzymają nas na horyzoncie.

Sztuczna inteligencja na ratunek

Wprowadzenie sztucznej inteligencji (AI) do obsługi klienta, która rozpoznaje i rozwiązuje problemy na podstawie analizy głosu lub tekstu od dawna jest marzeniem futurystów obsługi klienta. Co więcej, marzenie to staje się coraz bardziej realne patrząc na stopień automatyzacji procesów w biznesie.

Sztuczna inteligencja to temat, który nieustannie się rozwija, ale niektóre z naszych marzeń nadal pozostają niezrealizowane. Wyobraź sobie system AI, który odpowiada na pytania klientów z błyskawiczną precyzją, bez konieczności długiego oczekiwania na połączenie z konsultantem. To marzenie nie tylko skróci czas oczekiwania klientów, ale także zwiększy efektywność obsługi poprzez szybką reakcję na powtarzające się pytania.

Wprowadzenie AI do obsługi klienta może stworzyć bardziej personalizowane i skuteczne interakcje z klientami. To oznacza większą lojalność klientów i konkurencyjność firmy.

Analiza emocji, nie tylko słów

Któż nie marzył o tym, aby analizować emocje i na podstawie tej analizy znacznie lepiej zaspokajać skryte czasem oczekiwania klientów. Marzenie, aby wykostanie zaawansowanej technologii do analizy emocji klientów podczas interakcji, na przykład analizując mowę lub wyraz twarzy jest powszechnie znane i jego pozycja w tym zestawieniu nie powinna nikogo zaskoczyć.

Obsługa klienta oparta na empatii jest kluczowa dla budowania trwałych relacji z klientami. Marzymy o tym, aby technologia pozwalała nam lepiej zrozumieć emocje klientów i dostosowywać naszą obsługę w czasie rzeczywistym. Dzięki temu klient czułby się naprawdę zrozumiany i doceniony. Taka analiza emocji może przekształcić obsługę klienta, uczynić ją bardziej empatyczną i dostosowaną do indywidualnych potrzeb.

Wirtualna rzeczywistość w obsłudze klienta

Wykorzystanie VR w obsłudze klienta także jest swoistym marzeniem. Raczej stanowi ona ciekawy element, ale czy zagości na stałe w naszych biurach obsługi klienta? Oczywiście stworzenie platformy obsługi klienta opartej na wirtualnej rzeczywistości, gdzie klienci mogą komunikować się z firmą w trójwymiarowym środowisku jest pewnego rodzaju Świętym Graalem firm technologicznych, ale nie ma wątpliwości, że daleko mu jeszcze do powszechności wykorzystania.

Wirtualna rzeczywistość (VR) oferuje niesamowite możliwości. Klienci mogliby wirtualnie odwiedzać sklepy, oglądać produkty, a nawet uzyskać pomoc techniczną w bardziej zaawansowany sposób. To marzenie o interaktywności, która przekształci sposób, w jaki doświadczamy obsługi klienta.

VR może znacząco poprawić doświadczenie klienta, uczynić je bardziej zaangażowanym i interaktywnym.

Globalny standard jakości obsługi klienta

Ostatnim, dość powszechne spotykanym marzeniem z pewnością jest stworzenie globalnego standardu jakości obsługi klienta, mierzalnego i stosowanego przez firmy na całym świecie.

Wspólny standard, który uwzględnia wskaźniki takie jak czas odpowiedzi, skuteczność rozwiązywania problemów klientów i poziom satysfakcji, może pomóc w podniesieniu jakości obsługi na skalę globalną. To marzenie o budowaniu zaufania klientów do różnych firm.

Z całą pewnością wprowadzenie jednolitego standardu jakości obsługi klienta to krok ku doskonałości w branży i bardziej zadowolonym klientom.

Podsumowanie

Marzenia o AI, analizowaniu emocji, VR i globalnym standardzie snują się w głowach wielu managerów – futurystów. I paradoksalnie to właśnie one są naszym multi-drogowskazem do doskonałej obsługi klienta. Choć może to potrwać jeszcze trochę czasu, warto dążyć do ich realizacji. Obsługa klienta ma ogromne znaczenie, a te marzenia mogą sprawić, że stanie się jeszcze lepsza.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

7 podstawowych zasad strategii omnichannel

Omnichannel to w rzeczywistości strategia oparta na zaspokajaniu potrzeb klienta w komfortowy dla niego sposób. Sam kupujący decyduje co, jak i kiedy chce kupić. A rola sprzedawcy w gruncie rzeczy sprowadza się na umożliwieniu kupującemu nabycia usługi i towaru w wygodny dla kupującego sposób.
Czytaj więcej

Dlaczego seniorzy potrzebują większej uwagi w procesach obsługi klienta?

Nasze społeczeństwo się starzeje, wzrasta średnia długość życia. Jednocześnie zwiększa się ilość seniorów, aktywnie korzystających z usług (w tym usług cyfrowych). Dlatego wielu klientów biura obsługi to właśnie osoby starsze. Mają oni szczególne potrzeby związane z załatwianiem ich spraw. Jeśli chcemy zapewnić optymalną obsługę seniorom, trzeba traktować ich z należytą uwagą.