Grok w tym tygodniu w open source

Start-up kontrolowany przez Elona Muska xAI, zapowiedział, że w tym tygodniu jeszcze ukaże się Grok w modelu open source. Decyzja ekscentrycznego miliardera ma być pstryczkiem w nos dla OpenAI.

Kontrowersyjny miliarder Elon Musk gra ostro na rynku sztucznej inteligencji i wchodzi w coraz głębszą wojnę z konkurencją. Start-up xAI, który Musk kontroluje, zapowiedział, że udostępni Groka w modelu open source jeszcze w tym tygodniu. Nie wiadomo jeszcze czy firma udostępni cały kod źródłowy aplikacji, czy tylko jego fragment. Natomiast tego typu sytuacja jawnie pokazuje nam konkurencyjność tego rozwiązania, gdyż OpenAI na taką decyzję by się nie zdecydowało.

Musk vs Altman

Wojna pomiędzy Muskiem a Altmanem na dobre rozgorzała odkąd Elone wytoczył pozew przeciwko OpenAI. Miliarder zaznacza w nim, że potentat z Doliny Krzemowej maksymalizuje zyski i nie działa wraz ze swoim pierwotnym założeniem.

Do dziś strona internetowa OpenAI nadal twierdzi, że jej statut ma zapewnić, że AGI „przyniesie korzyści całej ludzkości”. W rzeczywistości jednak OpenAI zostało przekształcone w de facto spółkę zależną o zamkniętym źródle największej firmy technologicznej na świecie: Microsoft. – pisze Musk w pozwie.

Pozew był zarzewiem debaty na temat modeli typu open source. Vinod Khosla, nazwał działania Muska. – Masowym odwróceniem uwagi od celów dotarcia do AGI i jego korzyści. Po stronie Muska natomiast wstawił się Marc Andreessen, który stwierdził, że Koshla lobbuje zakaz badań nad otwartym oprogramowaniem. – Każda znacząca nowa technologia, która rozwija ludzkie samopoczucie, jest witana przez wygłaszaną moralną panikę. – pisze Andreessen.

Dzięki decyzjom Muska, start-up xAI może już niedługo dołączyć do Mety i Mistral. Niniejsze firmy już jakiś czas temu udostępniły kody do swoich GenAI. Dodatkowo Tesla publicznie zapowiedziała, że nie będzie wszczynać procesów patentowych przeciwko osobom, którzy wykorzystują ich technologię w dobrej wierze.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *