Covariant tworzy GenAI dla robotów

Firma Covariant ostatnio ogłosiła, że wprowadzi na rynek narzędzie RFM-1. Jak zaznacza dyrektor generalny przedsiębiorstwa Peter Chen, platforma ma być LLM opartym na języku robotów.

Wiele firm zajmujących się robotyką takich jak: Agility, Figura, 1X i Apptronik, od dłuższego czasu widzi świetlaną przyszłość w systemach “ogólnego przeznaczenia”. Według nich takie rozwiązania oparte na GenAI mogą przynieść znaczący przełom technologiczny.

– Wizją RFM-1 jest zasilanie miliardów robotów, które nadejdą. W Covariant już z powodzeniem wdrożyliśmy wiele robotów w magazynach. Ale to nie jest granica tego, dokąd chcemy się dostać. Naprawdę chcemy zasilać roboty w produkcji, przetwórstwie żywności, recyklingu, rolnictwie, przemyśle usługowym, a nawet w domach ludzi. – mówi Peter Chen CEO Covariant.

Rewolucyjne GenAI

Oprogramowanie RFM-1 na chwilę obecną jest wyłącznie integrowane z robotycznymi ramionami wykonującymi prace przemysłowe i magazynowe. Firma jednakże w niedalekiej przyszłości chce zastosować to narzędzie także w robotach humanoidalnych. Platforma ma zapewniać robotom “zdolność rozumowania na poziomie ludzkim. Ma być to pierwszy taki przypadek komercyjny, w którym AI zapewni robotom rozumienia świata fizycznego.

Interfejs platformy prezentuje się jak wiele standardowych GenAI na rynku. Narzędzie posiada pole tekstowe, w którym możemy wprowadzać polecenia. Następnie system wykorzystuje dane treningowe w celu identyfikacji obiektu najlepiej pasującego do opisu. RFM-1 kolejno generuje wynik wideo (symulacje), który określa najlepszy wynik działania robota. Na licznych testach i demonstracjach robot po wypisaniu opisu “podnieś czerwony przedmiot”, poprawnie podnosił odpowiednio czerwone jabłka.

Podoba nam się wiele pracy, która odbywa się w bardziej ogólnej przestrzeni sprzętu robotów. Podanie punktu przegięcia inteligencji z punktem przegięcia sprzętu jest miejscem, w którym zobaczymy jeszcze większą eksplozję aplikacji robotów. Ale wiele z nich nie jest jeszcze w pełni gotowych, zwłaszcza po stronie sprzętowej. Bardzo trudno jest wyjść poza zainscenizowany film. Ile osób osobiście wchodziło w interakcję z humanoidem? To mówi ci o stopniu dojrzałości. – stwierdza Chen.

REKLAMA

Właściciel firmy Chen przewiduje, że najnowsza platforma RFM-1 będzie współpracować z “większością” sprzętu, w którym jest wdrożone oprogramowanie Covariant.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *