GenAI od pierwszego indyjskiego jednorożca

Start-up Krutrim, chce zrewolucjonizować rynek technologiczny w Indiach swoim najnowszym dużym modelem językowym. Sztuczna inteligencja ma zostać przeszkolona przez różne języki indyjskie. Dzięki czemu ma usprawnić prowadzenie różnych lokalnych biznesów w najludniejszym kraju świata.

Start-up, Krutrim co w tłumaczeniu oznacza “sztuczny”, stał się w rok pierwszym jednorożcem w Indiach. Założyciel przedsiębiorstwa Bhavisha Aggarwala, dumnie patrzy w przyszłość i zapowiada stworzenie GenAI, który wesprze lokalne przedsiębiorstwa.

Hinduskie GenAI

Indysjski start-up stworzy asystenta AI opartego na dużym modelu językowym, który wykrywa różne dialekty i języki indyjskie. Firma uważa, że takie rozwiązanie wesprze wiele lokalnych biznesów. Krutrim swoje narzędzia w wersji beta ma udostępnić już w lutym, następnie interfejsy API mają trafić do programistów i przedsiębiorców. Start-up planuje również rozwinąć się na rynku produkcji chipów, zintegrowanych pod kątem obliczeń AI. Sztuczna inteligencja będzie umożliwiała dzięki temu opracowywanie i projektowanie chipów.

Indie muszą zbudować własną sztuczną inteligencję, a w Krutrim jesteśmy w pełni zaangażowani w budowę pierwszego w kraju kompletnego stosu obliczeniowego AI. Cieszymy się, że możemy ogłosić pomyślne zamknięcie naszej pierwszej rundy finansowania, która nie tylko potwierdza potencjał innowacyjnych rozwiązań AI Krutrim, ale także podkreśla zaufanie inwestorów do naszej zdolności do wyprowadzenia znaczących zmian z Indii dla świata. – mówi start-up w oświadczeniu. 

Krutrim jednakże nie jest jedyną firmą na rynku krajowym, która chce stworzyć nowy model GenAI. Podobny projekt posiada również indyjski potentat Reliance, który w zeszłym roku nawiązał współpracę z Nvidia. Przedsiębiorstwo za sterami najbogatszego człowieka Azji Mukesha Ambaniego ma również stworzyć sztuczną inteligencję, o której na razie jeszcze nic konkretnego nie wiadomo. Do Hinduskiej gry technologicznej dołączył się także jakiś czas temu Sarvam, który szybko zdobywa pieniądze na nowe inwestycje. 

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *