Ukraina staje się potęgą AI w Europie Środkowo-Wschodniej

Ukraina staje się powoli liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji (AI) w Europie Środkowo-Wschodniej, zajmując drugie miejsce pod względem liczby firm działających w tej branży.

Według wspólnego badania przeprowadzonego przez Ministerstwo Transformacji Cyfrowej Ukrainy, AI HOUSE oraz Roosh, na Ukrainie działa obecnie ponad 240 firm zajmujących się AI.

Wśród tych firm znajdują się takie znane startupy jak Grammarly, Preply i People.ai, które zyskały międzynarodowe uznanie. Od 2019 roku dwie ukraińskie firmy, Grammarly i People.ai, uzyskały status “jednorożców”, a trzy największe startupy AI w kraju osiągnęły łączną wycenę przekraczającą 14,5 miliarda dolarów.

Jednym z kluczowych czynników sukcesu Ukrainy na tym polu jest dynamiczny wzrost liczby specjalistów w dziedzinie AI. Minister transformacji cyfrowej, Mychajło Fiodorow, podkreślił, że w ciągu ostatnich dziesięciu lat liczba specjalistów wzrosła pięciokrotnie, osiągając obecnie 5200 osób. Prognozy wskazują, że w ciągu najbliższych kilku lat liczba ta może wzrosnąć o kolejne 330%.

Aby sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na specjalistów, na Ukrainie uruchomiono już 106 programów edukacyjnych w zakresie sztucznej inteligencji. Fiodorow zaznaczył, że kluczowym elementem kształcenia silnych specjalistów jest współpraca pomiędzy uczelniami a firmami AI, co pozwala studentom zdobywać praktyczną wiedzę i doświadczenie.

Ukraina, inwestując w edukację i rozwój technologii, kontynuuje umacnianie swojej pozycji jako ważnego gracza na arenie międzynarodowej w dziedzinie sztucznej inteligencji.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *