Kanada stawia na AI

Kanada inwestuje miliardy w rozwój sztucznej inteligencji aby zapewnić przewagę w globalnym wyścigu technologicznym.
Toronto, Kanada, Freepik

W obliczu rosnącej roli sztucznej inteligencji (AI) w kształtowaniu przyszłości gospodarki, Kanada ogłosiła znaczące inwestycje w celu umocnienia swojej pozycji jako lidera w tej dziedzinie. Premier Justin Trudeau zapowiedział pakiet inwestycji o wartości 2,4 miliarda dolarów z Budżetu na rok 2024, mający na celu przyspieszenie wzrostu miejsc pracy w sektorze AI oraz zwiększenie produktywności poprzez wsparcie dla badaczy i przedsiębiorstw w rozwoju i adopcji nowych technologii.

Sztuczna inteligencja ma potencjał, by przekształcić gospodarkę. A nasz potencjał polega na wykorzystaniu niezaprzeczalnej przewagi Kanady. Inwestycje w ramach Budżetu 2024 pomogą wykorzystać pełny potencjał sztucznej inteligencji, aby Kanadyjczycy, a zwłaszcza młodzi Kanadyjczycy, mogli uzyskać dobrze płatne miejsca pracy, jednocześnie zwiększając naszą produktywność i rozwijając naszą gospodarkę. Ta zapowiedź to poważna inwestycja w naszą przyszłość – mówi Justin Trudeau, Premier Kanady.

  Sztuczna inteligencja już teraz odblokowuje ogromny potencjał wzrostu w różnych branżach kanadyjskiej gospodarki, od odkryć farmaceutycznych, poprzez efektywność energetyczną, aż po innowacje mieszkaniowe. W ubiegłym roku, zatrudnienie w sektorze AI wzrosło o prawie jedną trzecią – jedno z najwyższych temp wzrostu wśród wszystkich sektorów.

  Ogłoszone środki obejmują inwestycje w wysokości 2 miliardów dolarów na rozbudowę i zapewnienie dostępu do infrastruktury komputerowej i technologicznej dla kanadyjskich badaczy i start-upów AI, 200 milionów dolarów na wsparcie start-upów AI i przyspieszenie adopcji AI w kluczowych sektorach, takich jak rolnictwo, technologie czyste, opieka zdrowotna i produkcja, oraz 100 milionów dolarów na Program Pomocy AI NRC IRAP, mający na celu pomoc małym i średnim przedsiębiorstwom w skalowaniu i zwiększaniu produktywności przez rozwijanie i wdrażanie nowych rozwiązań opartych na AI.

  Ponadto, rząd zainwestuje 50 milionów dolarów w program Sektora Rozwiązań Pracy, aby wspierać pracowników, którzy mogą zostać dotknięci przez AI, oraz kolejne 50 milionów dolarów na utworzenie Kanadyjskiego Instytutu Bezpieczeństwa AI, mającego na celu bezpieczny rozwój i wdrażanie AI. Zostanie również wzmocnione egzekwowanie Ustawy o Sztucznej Inteligencji i Danych, z alokacją 5,1 miliona dolarów dla Urzędu Komisarza AI i Danych.

  Dziś dokonujemy znaczącej inwestycji, aby pobudzić nasz wzrost gospodarczy. Dzięki temu Kanada pozostanie światowym liderem w dziedzinie sztucznej inteligencji i zapewni, że będziemy w czołówce nowych technologii. A co najważniejsze, będzie to oznaczać więcej dobrze płatnych karier dla Kanadyjczyków, którzy przewodzą w dziedzinie sztucznej inteligencji. – skomentowała Chrystia Freeland, wicepremier i minister finansów.

  Te ambitne kroki mają na celu nie tylko utrzymanie konkurencyjnej przewagi Kanady w dziedzinie AI, ale także zapewnienie dobrych miejsc pracy i bezpieczeństwa zatrudnienia dla przyszłych pokoleń Kanadyjczyków. Premier Trudeau podkreślił, że inwestycje te są inwestycją w innowacje i wzrost gospodarczy, mające na celu zabezpieczenie światowej przewagi Kanady w dziedzinie AI na dzisiaj i dla przyszłych pokoleń, tworząc dobrze płatne możliwości dla każdego pokolenia, pobudzając innowacje w całej gospodarce, podnosząc produktywność i przyspieszając wzrost gospodarczy.

  Add a comment

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *