Sam Altman wraca na ‘tron’

Sam Altman po swoich burzliwych perypetiach z OpenAI znowu zasiądzie na stanowisku CEO tej firmy. Wraz z nim do składu zarządu dołączy także trzech nowych członków.

Altman po zwolnieniu w listopadzie z OpenAI dość szybko zdołał wrócić, a dziś przejmuje ponownie w niej stery. Charyzmatyczny innowator właśnie został ogłoszony nowym dyrektorem generalnym firmy. W oświadczeniu OpenAI mówi również o tym, że do składu zarządu wraz z Altmanem mają także zostać przyjęci: Sue Desmond-Hellmann, Fidji Simo i Nicole Seligman.

Świerzy skład zarządu jest wynikiem gorącej dyskusji, która zwracała uwagę na brak różnorodności rasowo-płciowej w OpenAI. Obecny nowy zespół ma tę różnicę znacząco niwelować i udostępniać możliwość wykazania się nowym osobom. Dodatkowo obecne decyzje są następstwem prowadzonego dochodzenia przez kancelarię WilmerHale. Wykazała ona, że odsunięcie Altmana ze stanowiska prezesa było konsekwencją wewnętrznych układów, a nie ochroną interesów firmy. Podczas śledztwa przeprowadzono dziesiątki wywiadów i zebrano obszerny materiał dowodowy, który jasno wskazuje na to, że Altman został niesłusznie zwolniony.

Zjednogłośnie doszliśmy do wniosku, że Sam i prezes OpenAI Greg Brockman są właściwymi liderami OpenAI. Zdajemy sobie sprawę z ogromu naszej roli w zarządzaniu transformacyjnymi technologiami dla globalnego dobra. – oświadcza członek zarządu OpenAI Bret Taylor.

Altman i 3 wspaniałych

Desmond-Hellmann: Szanowana onkolog, która sporą część życia poświęciła badaniom nad lekami przeciwnowotworowymi. Była rektorem Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Francisco oraz kierownikiem Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Nicole Seligman: Prawniczka z krwi i kości. Zasłynęła na całym świecie, prowadzeniem procesu podpułkownika Olivera Northa, gdzie prowadziła przesłuchania w sprawie Iran-Contra. Reprezentowała także byłego prezydenta USA Billa Clintona. Seligman doradzała prawnie w swojej karierze również różnym firmom, w szczególności Sony, której została później prezeską.

Fidji Simo: Była kiedyś szefową aplikacji Facebook w Meta, a także wiceprezesem ds. nadzoru monetyzacji. Simo, jest także prezesem Fundacji Matrodora.

– Sue, Fidji i Nicole mają doświadczenie w kierowaniu globalnymi organizacjami i poruszaniu się po złożonych środowiskach regulacyjnych, w tym w zakresie technologii, organizacji non-profit i zarządzania zarządem. Będą ściśle współpracować z obecnymi członkami zarządu Adamem D’Angelo, Larrym Summersem i Bretem Taylorem, a także z kierownictwem wyższego szczebla Sama i OpenAI. – pisze w oświadczeniu OpenAI.

Nowy zarząd ma liczyć w obecnym składzie 8 osób i przyjąć nowe wytyczne dotyczące ładu korporacyjnego. Dodatkowo ma wzmocnić politykę dotyczącą konfliktu interesów, uruchomić infolinię dla sygnalistów, a także stworzyć dodatkowe komitety zarządu.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *