AI Sweden tworzy nowy projekt wsparcia dla urzędników

AI Sweden prowadzi współpracę z agencją rządową Vinnnova dzięki, której jednostki samorządu terytorialnego dostaną wsparcie i pomoc, w obszarze edukacji i wdrażania sztucznej inteligencji.

Program ma trwać 4 lata i będzie wspierać poszczególne gminy w edukowaniu urzędników i społeczeństwa w obszarze AI. Ma on także pokazywać jednostkom administracyjnym jak pozyskiwać finansowanie na rozwiązania AI. 

AI pobudzi szwedzkie urzędy

AI Sweden chce za pomocą swojego programu pobudzić potencjał gmin w obszarze sztucznej inteligencji. Instytucja zwraca uwagę na to, że już obecnie trwają w Szwecji projekty wykorzystujące sztuczną inteligencję. Przykładowo w Helsingborgu sztuczną inteligencję stosuje się do monitorowania stanu sieci drogowych. W Strängnäs analizuje ona teksty w ramach wspierania pracowników opieki społecznej. Natomiast w Skövde jest ona wykorzystywana do wspierania contact center, aby zapytania przychodzące były kierowane do odpowiednich pracowników. AI Sweden i Vinnnova zaznaczają, że jednak są to tylko zdawkowe sposoby korzystania ze sztucznej inteligencji. Dlatego podmioty, szukają chętnych gmin i organizacji, które chciałyby w ramach współpracy zdobyć większe doświadczenie we wdrażaniu AI.

– Przy pomocy sztucznej inteligencji możemy na nowe sposoby rozwijać powszechny dobrobyt i skuteczniej stawić czoła znaczącym wyzwaniom społecznym. Bardzo ważne jest, aby szwedzkie gminy i społeczeństwo obywatelskie były częścią tej podróży. – mówi Darja Isaksson, dyrektor generalna Vinnova.

Uczestnicy programu mają otrzymać dostęp m.in. do szkoleń, warsztatów i sieci AI Sweden. Podmioty za swoje najciekawsze projekty mają dostać również finansowanie i dodatkowe wsparcie.

Wspólna platforma wsparcia 

Instytucje w ramach swoich ukierunkowanych działań będą dążyły do stworzenia platformy współpracy. Przestrzeń ma umożliwiać wymianę doświadczeń między gminami i zapewnić synergię rozwiązań, które będą możliwe do zastosowania w całej Szwecji. Natomiast aby ten cel urzeczywistnić, instytucje będą dążyły do zainteresowania swoim programem jak największej ilości podmiotów w kraju.

ABC sztucznej inteligencji…

Podmioty, które będą, chciały zaangażować się przy współpracy, z instytucjami otrzymają pakiet wprowadzający. W ramach niego firmy mogą otrzymać dostęp do kursów, podcastów, artykułów i materiałów pomocniczych.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *