Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Influencerzy na celowniku UOKiK

Nie tylko Sylwester Wardęga prześwietla influencerów. Zainteresował się nimi również UOKiK. Urząd coraz intensywniej bada problem nieoznaczonych i zakazanych przekazów reklamowych polskich gwiazd internetu.

UOKiK[1] w ostatnim czasie zaprosił do siebie na dywanik gigantów mediów społecznościowych – Metę, Google i TikTok. Głównym tematem rozmów pomiędzy stronami był palący problem nielegalnych reklam, które promują influencerzy.

Zagrożenia i trudności wiążące się z powszechną cyfryzacją społeczeństwa powoli dają w kość instytucjom państwowym. Wyzwania stwarza głównie: nietrwałość treści przekazów reklamowych i szybkość ich rozpowszechniania. UOKiK wraz z 4 innymi instytucjami zwrócił uwagę na problem publikowania przez influencerów reklam: hazardu, alkoholu czy suplementów diety. Niniejsze produkty i usługi są ograniczone prawnie i ich promowanie może wiązać się z odpowiedzialnością karną.

Influencerzy z rekomendacją UOKiK…

Już dosłownie rok temu na ten sam problem reagował UOKiK, wydając swoją rekomendację dla influencerów. W niniejszym dokumencie zdefiniował on warunki, w ramach których ma być zawarta współpraca komercyjna pomiędzy influencerem a firmą zlecającą reklamę. Niestety mimo usilnych starań UOKiK nie zlikwidował problemu.

Współpraca Big-Techów z UOKiK

Światowe Big-Techy biją się w pierś, zapewniając podjęcie współpracy w tej sprawie z instytucjami państwowymi. UOKiK zwraca uwagę na konieczność wzmocnienia kontroli social mediów w obszarze treści reklam prezentowanych przez influencerów – Konsekwentnie działamy w temacie influencer marketingu. Weryfikujemy prawidłowe oznaczanie treści reklamowych publikowanych w mediach społecznościowych przez influencerów – edukując i prowadząc działania sformalizowane. – zaznacza Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Nowy podatek od internetowych zakupów. Ceny pójdą w górę?

Unia Europejska wydała wojnę sprzedawcom, którzy sprowadzają na masową skalę towar z rynków azjatyckich nie płacąc przy tym Vat-u. Straty wynoszą co najmniej miliard euro rocznie, ale też europejskie firmy mogą nieco odetchnąć. Będą bardziej konkurencyjne cenowo. Zapewne ze szkodą dla portfela konsumenta. Likwidacja – od 1 lipca – zwolnień z ceł i podatku VAT od przesyłek pochodzących spoza Unii Europejskiej o wartości do 22 euro, ma na celu wyrównanie szans i zwiększenie konkurencyjności towarów kupowanych przez europejskie platformy sprzedażowe, względem tych pochodzących z krajów spoza Wspólnoty. Takie są przynajmniej założenia rządów krajów Unii Europejskiej.
Czytaj więcej

W fotowoltaice nie chodziło o „bycie eko”, chodziło o „strzyżenie jeleni”

Kilka dni temu UOKiK ukarał firmę Asmanta Contact Center za telemarketing bez zgody klientów, nękanie ich i okłamywanie. Teraz szef UOKiK nałożył na kolejną firmę aż 12, 5 mln zł kary za 12 niedozwolonych klauzul naruszających prawa konsumentów. Co ciekawe, na tą samą firmę w grudniu ub. roku UOKiK nałożył karę 28 mln zł za stosowanie szeregu nieuczciwych praktyk. Po sposobie działania firm tej branży i wysokości kar można stwierdzić, że wcale nie chodziło o bycie proekologicznym, a jedynie o „strzyżenie jeleni”.