Dostęp do szybkiego internetu okazuje się kluczowym czynnikiem wpływającym na jakość życia w Polsce, wyprzedzając takie aspekty jak dostęp do placówek medycznych, kulturalno-rozrywkowych czy nawet dobre drogi. To wnioski z najnowszego raportu „Polacy w internecie – rozrywka, praca, codzienność”, przygotowanego przez firmę Nexera we współpracy z K+Research.
Internet ponad kino i przychodnie
Według badania, szybki internet – zaraz po sąsiedztwie terenów zielonych – jest najważniejszym czynnikiem dla Polaków oceniających komfort życia. Aż 40% respondentów deklaruje, że nigdy nie zamieszkaliby w miejscu bez dostępu do wysokiej jakości łącza, a tylko 16% badanych w ogóle nie rozważa przeprowadzki.
– Dostęp do szybkiego internetu to dziś nie tylko wygoda, ale często konieczność – od edukacji, przez pracę zdalną, po codzienne sprawy urzędowe – podkreśla Jacek Wiśniewski, prezes Nexery.
Cyfryzacja gmin rośnie
Polska w ostatnich latach przeszła imponującą transformację infrastrukturalną. Jeszcze dekadę temu szybki internet był dostępny głównie w dużych miastach. Dziś sieć światłowodowa obejmuje 4,2 miliona gospodarstw domowych, a dzięki projektom takim jak Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC), dostęp do światłowodu staje się standardem nawet w mniejszych miejscowościach.
W regionach objętych działalnością Nexery ponad połowa mieszkańców (53%) pozytywnie ocenia infrastrukturę cyfrową, a coraz więcej urzędów oferuje nowoczesne rozwiązania, takie jak e-administracja czy transmisje sesji samorządowych online. Już 23% mieszkańców regularnie korzysta z możliwości śledzenia obrad rady miasta lub gminy.
Wyzwania dla samorządów
Raport Nexery pokazuje wyraźny trend – gminy cyfrowe stają się bardziej konkurencyjne. Nowoczesne rozwiązania przyciągają mieszkańców, szczególnie młode pokolenie Z i Alfa, dla których szybki internet jest podstawą funkcjonowania. Jednocześnie, tylko 27% badanych rozważyłoby zamieszkanie w miejscu pozbawionym dostępu do szerokopasmowego internetu.
– Z naszego raportu płynie jednoznaczny obraz, co tak naprawdę jest ważne dla mieszkańców. Nie wyobrażają sobie oni życia bez bliskości terenów zielonych i to może wydać się oczywiste. Jednak fakt, że szybki internet został oceniony jako bardziej istotny niż dostęp do opieki zdrowotnej, dobrych dróg, rozrywki, sportowej infrastruktury czy dobrego rynku pracy, powinien dać samorządowcom dużo do myślenia. Szybkie łącze traktowane jest dziś przez społeczność nie jako opcja, ale jako obowiązkowe wyposażenie każdej gminy. I na szczęście coraz częściej staje się ono standardem – podsumowuje Jacek Wiśniewski.
Perspektywy na przyszłość
Z cyfryzacją infrastruktury postępuje także rozwój edukacji i administracji. Nexera, jeden z dostawców multi-światłowodu w Polsce, przewiduje, że w kolejnych latach dostęp do szerokopasmowego internetu obejmie miliony nowych gospodarstw domowych, a innowacje takie jak e-usługi staną się normą w całym kraju.