Wchodzą zmiany w rejestracji do przychodni i poradni. To początek rewolucji

Aż dziw bierze, że przez ostatnie lata nikomu nie przyszło do głowy z polityków, aby wprowadzić udogodnienie dla przeciętnych zjadaczy chleba i nie uruchomić centralnej rejestracji do lekarzy. Teraz jednak zmiany są na horyzoncie.

Aż dziw bierze, że przez ostatnie lata nikomu nie przyszło do głowy z polityków, aby wprowadzić udogodnienie dla przeciętnych zjadaczy chleba i nie uruchomić centralnej rejestracji do lekarzy. Teraz jednak zmiany są na horyzoncie.

Od czerwca 2024 roku rozpocznie się wdrażanie pierwszych elementów centralnej elektronicznej rejestracji do przychodni i poradni. Minister zdrowia, Izabela Leszczyna, zapowiadała te zmiany jeszcze w kwietniu, a dzisiaj już wiadomo, że w pierwszym etapie e-rejestracja będzie miała charakter pilotażowy. Od kwietnia 2025 roku system ma stać się obowiązkowy.

Centralna elektroniczna rejestracja – pilotaż i obowiązkowe wdrożenie

W kwietniu minister zdrowia, Izabela Leszczyna, w audycji radiowej Trójki, poinformowała, że wdrażanie e-rejestracji będzie odbywać się stopniowo, rozpoczynając od czerwca tego roku i obejmując wybrane specjalizacje medyczne. W pierwszym etapie, centralna elektroniczna rejestracja obejmie:

  • kardiologa,
  • cytologię,
  • mammografię.

E-rejestracja ma na celu umożliwienie pacjentom zapisywania się oraz odwoływania wizyt w prosty i szybki sposób, a koordynatorzy będą dbać o to, aby w systemie nie było niewykorzystanych “okienek”. Dla osób, które nie korzystają z cyfrowych technologii, uruchomiona zostanie również specjalna infolinia.

Kolejne kroki i pełne wdrożenie

Temat uruchomienia e-rejestracji ponownie pojawił się w maju na posiedzeniu Komisji Zdrowia. W trakcie posiedzenia, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny potwierdził, że obowiązkowy system nie zostanie uruchomiony w tym roku. Zamiast tego, na przełomie czerwca i lipca, planowany jest dobrowolny pilotaż zapisów do kardiologa oraz na mammografię i cytologię.

Obowiązkowa e-rejestracja ma zostać wdrożona od 1 kwietnia 2025 roku. Na początku obejmie zakres objęty wcześniej pilotażem, a kolejne usługi będą dodawane sukcesywnie.

Etapy wdrażania e-rejestracji

  • Od czerwca 2024 r. do marca 2025 r. – dobrowolny pilotaż przygotowujący placówki do pełnego wdrożenia e-rejestracji.
  • Od kwietnia 2025 r. – systemowe wdrożenie, obowiązkowe dla wszystkich podmiotów leczniczych.

Ministerstwo Zdrowia liczy, że centralna elektroniczna rejestracja do przychodni i poradni znacznie ułatwi dostęp do opieki medycznej, skróci czas oczekiwania na wizytę oraz poprawi koordynację dostępnych terminów. Przed nami rewolucja w polskiej służbie zdrowia, która ma na celu przede wszystkim dobro pacjentów.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *