Google z dwoma nowymi LLM

Niespełna tydzień od wprowadzenia najnowszej wersji Gemini firma Google ogłosiła wprowadzenie na rynek nowych lekkich modeli o otwartej wiedzy.

Google idzie za ciosem i ogłasz, że na rynek wprowadzi niedługo modele Gemma 2B i Gemma 7B. Będą to modele “inspirowane Gemini”, dostępne do użytku badawczego i komercyjnego.

Nowości od Google

Najnowsze modele mają obsługiwać wyłącznie gęsty dekoder, czyli taką samą technologię, jaka została zastosowana w Gemini. Naukowcy z Google, aby rozpocząć pracę nad Gemmą, muszą uzyskać dostęp do notatników Colab i Kaggle, oraz integracji z MaxText. Dzięki takiemu przeszkoleniu modele będzie można następnie uruchomić wszędzie.

Gemma mają być modelami otwartymi jednakże nie typu open source. Gdyż od typowych modeli odróżnia je to, że Gemma będą mogły zostać użyte do wnioskowania i dowolnego dostrajania.

Jakość wytwarzania znacznie wzrosła w ciągu ostatniego roku. Rzeczy, które wcześniej były dostępne w przypadku wyjątkowo dużych modeli, są teraz możliwe dzięki najnowocześniejszym, mniejszym modelom. Odblokowuje to zupełnie nowe sposoby tworzenia aplikacji AI, z których jesteśmy bardzo podekscytowani, w tym możliwość wnioskowania i dostrajania na komputerze stacjonarnym lub laptopie lokalnego programisty. – mówi Tris Warkentin, dyrektor ds. zarządzania produktami Google DeepMind.

– Modele otwarte stały się obecnie dość powszechne w branży. Często odnosi się to do modeli z otwartymi wagami, w których programiści mają dostęp do dostosowywania modeli. Widzimy pewną różnicę między tym, co tradycyjnie określamy mianem otwartego oprogramowania, i zdecydowaliśmy, że najrozsądniej będzie nazywać nasze modele Gemma modelami otwartymi. – mówi Jeanine Banks.

Google obecnie oprócz nowych modeli bada także narzędzia, które mają zapewniać bezpieczniejsze tworzenie aplikacji AI za pomocą Gemmy. 

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *