Cyberprzestępcy z rekordowym zyskiem za 2023 rok…

Ostanie raporty dowodzą, że gangi cyberprzestępców z 2023 rok zebrały kolosalne sumy pieniędzy. Jak działają gangi ransomware? Jakie wykorzystują taktyki? Dowiecie się o tym z niniejszego artykułu.

Cyberprzestępcy wykorzystujący oprogramowania ransmoware stali się w ubiegłym roku brutalniejsi i bardziej bezwzględni. Wywierali oni na swoje ofiary większą presję, aby płaciły im coraz większe żądania okupu. Eskalacja takiej taktyki doprowadziła do tego, że rok 2023 stał się finansowym rajem dla przestępców.

Cyberprzestępcy z miliardami na koncie! 

Start-up Chainalytic zajmujący się kryptologią przeprowadził ostatnio raport na temat cyberprzestępczości. Dane są zatrważające! Wynika z nich, że płatności za oprogramowanie ransomware się podwoiły i przekroczyły 1 miliard dolarów. Stanowi to najwyższą liczbę, jaką kiedykolwiek zaobserwowano. Chainalytic dodaje również że rzeczywista suma pieniędzy zapewne jest znacznie większa niż ta szacunkowa.

Największy włam hakerski miał w 2023 roku podczas tak zwanej kampanii MOVEit. Gang ransmoware Clop powiązany z Rosją masowo wykorzystał oprogramowanie MOVEit Transfer i wykradł wrażliwe dane od 2700 ofiar. Wiele z nich zapłaciło ogromne sumy okupu, aby tylko ich dane nie zostały opublikowane. Chainalytic szacuje, że grupa przestępcza jednorazowo na akcji mogła zarobić aż 100 milionów dolarów.

Jednakże działalność grupy Clop nie była odosobnionym przypadkiem. Do podobnej sytuacji doszło z siecią kasyn Caesars, od której hakerzy wyłudzili aż 15 milionów dolarów. Zaatakowany został również gigant hotelowy MGM Resorts, którego atak kosztował 100 milionów dolarów.

Jedynym lekarstwem całkowity zakaz płacenia okupu! 

Wiele osób uważa, że całkowity zakaz płacenia okupów to jedyna droga do powstrzymania gangów ransomware. Uważa też tak Allan Liska, analityk ds. analizy zagrożeń w Recorded Future, który uważa, że jeśli prawo daje przyzwolenie na zapłacenie okupu przestępcą, to oni będą to cały czas wykorzystywać.

Przez lata sprzeciwiałem się pomysłowi całkowitego zakazu płacenia okupu, ale myślę, że to musi się zmienić. Oprogramowanie ransomware staje się coraz gorsze, nie tylko ze względu na liczbę ataków, ale także ze względu na agresywny charakter ataków i stojące za nimi grupy. – mówi Liska. 

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *