Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

speaker recognition

(inaczej voiceprint) to biometryczna technika identyfikacji osoby poprzez analizę jej charakterystycznych cech głosu, takich jak ton, tempo, intonacja, dykcja, czy też inne właściwości akustyczne. Technologia ta działa na podobnej zasadzie jak odciski palców, czy DNA, pozwalając na stworzenie unikalnego profilu mówcy, który może być użyty do identyfikacji, weryfikacji lub autoryzacji danej osoby. Voiceprint stosowany jest między innymi w systemach bezpieczeństwa, bankowości elektronicznej, czy centach obsługi klienta, a także w wywiadzie i służbach specjalnych.

ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Rewolucja w gwarancjach: UE zapewni rok ochrony po naprawie urządzenia

W obliczu rosnących problemów związanych z konsumpcjonizmem i odpadami elektronicznymi, Unia Europejska podjęła kroki w celu wzmocnienia praw konsumentów i ochrony środowiska poprzez tzw. „prawo do naprawy”. To inicjatywa, która może zrewolucjonizować rynek urządzeń elektronicznych, czyniąc produkty bardziej trwałymi i łatwiejszymi do naprawy.

Zgodnie z nowymi przepisami, sprzedawcy zostaną zobowiązani do zapewnienia dodatkowych 12 miesięcy gwarancji na produkty, które zostały naprawione w ramach gwarancji producenta. Ta zmiana ma kluczowe znaczenie dla konsumentów, którzy często stawiani są przed wyborem pomiędzy kosztowną wymianą urządzenia a naprawą, która nie gwarantuje długotrwałego rozwiązania problemu.

Prawo do naprawy otwiera także drzwi do szerszego dostępu do części zamiennych i napraw nieautoryzowanych. Firmy, takie jak Apple, znane z restrykcyjnej polityki w zakresie napraw i wymiany komponentów, będą musiały dostosować swoje praktyki, aby umożliwić użytkownikom i niezależnym serwisom większą swobodę w wyborze sposobu naprawy. To z pewnością jest dobrą wiadomością dla osób, które poszukują mniej kosztownych alternatyw i chcą przedłużyć żywotność swoich urządzeń.

Warto podkreślić, że nowe regulacje nie są bezwarunkowe. Gwarancja po naprawie będzie dotyczyć wyłącznie naprawionego komponentu, co jest rozsądnym kompromisem między ochroną konsumenta a nieskończonym przedłużaniem ochrony gwarancyjnej. Taki model zapewnia, że producenci i sprzedawcy ponoszą odpowiedzialność za jakość dostarczanych części i usług naprawczych, jednocześnie chroniąc ich przed nadużyciami.

Chociaż można się spodziewać pewnych oporów ze strony producentów, którzy mogą obawiać się wzrostu kosztów i zmniejszenia zysków, należy pamiętać, że prawo do naprawy ma na celu promowanie trwałości i zrównoważonego rozwoju. Firmy, które zaakceptują te zmiany i dostosują do nich swoje modele biznesowe, prawdopodobnie zyskają na wiarygodności w oczach konsumentów, którzy coraz bardziej cenią sobie etyczne i świadome podejście do konsumpcji.

Podsumowując, prawo do naprawy stanowi istotny krok naprzód w walce z niepotrzebnym marnotrawstwem i promuje bardziej zrównoważoną konsumpcję. Dla konsumentów jest to szansa na oszczędności i większą niezależność, a dla producentów – wyzwanie, które może przynieść korzyści zarówno im samym, jak i całemu społeczeństwu.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Pokazy handlowe – pierwsza kara dla osoby zarządzającej

Ponad 900 tys. zł – to suma kar nałożonych przez Prezesa UOKiK w grudniu za naruszenia praw konsumentów związane ze sprzedażą na pokazach handlowych. Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zakwestionował m.in. wprowadzanie konsumentów w błąd co do stanu ich zdrowia, fikcyjne promocje oraz utrudnianie odstąpienia od umowy. Po raz pierwszy za umyślne dopuszczenie do naruszenia zbiorowych interesów konsumentów ukarany został członek zarządu spółki.
Czytaj więcej

PSSB i Federacja Konsumentów ostrzega przed firmami sprzedającymi poprzez prezentacje

Polskie Stowarzyszenie Sprzedaży Bezpośredniej (PSSB) wraz z Federacją Konsumentów wystosowały apel do instytucji i osób dysponujących pomieszczeniami i lokalami wynajmowanymi na spotkania komercyjne organizowane przez podmioty zewnętrzne, a zwłaszcza przez firmy i osoby prowadzące działalność gospodarczą w systemie sprzedaży bezpośredniej, o uprzednie sprawdzenie wiarygodności takich partnerów.