Sprzedaż przez Allegro i dostawy przez paczkomaty nie dla e-aptek

Wielkopolski Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny (WIF) podjął decyzję, która może wpłynąć na sposób, w jaki apteki prowadzą sprzedaż online. Apteka, która oferowała swoje produkty za pośrednictwem platformy Allegro oraz realizowała dostawy przez Paczkomaty, została zobowiązana do zaprzestania tych praktyk ze względu na niezgodność z obowiązującymi przepisami.

Naruszenie przepisów sprzedaży wysyłkowej

Kontrola przeprowadzona przez WIF w jednej z aptek, po skardze zgłoszonej przez klienta, wykazała, że sposób sprzedaży leków przez Allegro oraz dostawa przez Paczkomaty nie odpowiada wymogom prawnym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, warunkiem legalnej sprzedaży wysyłkowej leków jest złożenie zamówienia za pośrednictwem formularza umieszczonego na stronie internetowej apteki, a nie poprzez zewnętrzne platformy transakcyjne, takie jak Allegro.

Kwestia temperatury i dostawy przez paczkomaty

Dodatkowo, WIF podkreślił, że sposób dostarczania leków przez Paczkomaty mógł naruszać przepisy dotyczące warunków temperaturowych. Produkty lecznicze, aby zachować swoje właściwości, muszą być przechowywane w określonych warunkach, których Paczkomaty – umieszczone na otwartym powietrzu i narażone na zmienne warunki pogodowe – nie są w stanie zagwarantować.

Właściciel apteki, w swoich wyjaśnieniach, przekonywał, że sprzedaż była realizowana również przez własną stronę internetową apteki. Jednakże, zdaniem WIF, oferta Allegro nie spełniała warunków prawnych. Co więcej, choć przedsiębiorca twierdził, że w ekstremalnych temperaturach zamówienia są anulowane, nie przedstawił dowodów potwierdzających te twierdzenia.

Implikacje dla całej branży

Ta decyzja WIF ma szerokie konsekwencje dla sektora farmaceutycznego, pokazując, że tradycyjne metody dystrybucji leków nie są łatwo zastępowane przez nowoczesne rozwiązania e-commerce i automatycznych punktów odbioru. Równocześnie podnosi kwestię dostosowania obecnych regulacji prawnych do zmieniającej się rzeczywistości rynkowej i technologicznej.

Wydarzenie to rzuca światło na potrzebę balansowania między innowacją a przestrzeganiem ściśle zdefiniowanych norm w branży farmaceutycznej. Wydaje się, że obecne przepisy wymagają dostosowania, aby umożliwić bezpieczne i efektywne wykorzystanie cyfrowych platform sprzedażowych i nowoczesnych metod dostawy w sektorze farmaceutycznym, zapewniając jednocześnie ochronę zdrowia i bezpieczeństwa konsumentów.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *