Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Amazon zwalnia pracowników od Alexy

Amazon, wiodący gracz na rynku e-commerce, nasila działania mające na celu redukcję zatrudnienia w odpowiedzi na zmieniające się warunki rynkowe. Według najnowszych informacji, firma rozpoczęła proces zwalniania kilkuset pracowników ze swojego działu Alexa, zajmującego się urządzeniami z obsługą głosową, w piątek, 17 listopada 2023 r.

Rzecznik prasowy Amazon przekazał stacji CNBC kopię notatki, którą wiceprezes Amazon ds. Alexa, Fire i TV rozesłał do dotkniętych tą decyzją pracowników w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. W notatce stwierdzono, że Amazon “przesuwa część swoich działań, aby lepiej dostosować je do priorytetów biznesowych” oraz koncentruje swoje zasoby i wysiłki na generatywnym AI. Firma nie ujawniła jeszcze publicznie, które inicjatywy Alexa zostaną zakończone, ale poinformuje również pracowników dotkniętych tą decyzją w Indiach w tygodniu 20 listopada oraz w innych regionach zgodnie z lokalnymi przepisami.

Ten ruch jest częścią szerszego planu redukcji zatrudnienia w Amazon. Jak wskazuje CEO firmy, Andy Jassy, w memo z marca 2023 r., po zatrudnieniu ponad 450 000 osób w Stanach Zjednoczonych między początkiem pandemii w marcu 2020 r. a wrześniem 2021 r., firma musi przewartościować poziomy zatrudnienia. Amazon planuje zredukować około 9 000 pracowników, głównie z działów Amazon Web Services, ludzkich zasobów, reklamy oraz platformy streamingowej Twitch.

Na początku 2023 r. Amazon ogłosił plany eliminacji ponad 18 000 stanowisk w 2023 r., z czego większość dotyczyć będzie Amazon Stores i organizacji PXT. Ta najnowsza runda zwolnień odbywa się w dodatku do wcześniej ogłoszonych redukcji personelu.

W listopadzie 2022 r. Amazon ogłosił publicznie decyzję o “konsolidacji” niektórych zespołów i programów w organizacji urządzeń i usług (odpowiedzialnej za linie produktów takie jak Amazon Echo i urządzenia Kindle). Firma zaproponowała również dobrowolne odejścia niektórym pracownikom z organizacji PXT. Inne obszary działalności Amazon, w których doszło do redukcji personelu, to sieć sklepów spożywczych Whole Foods Market.

Amazon, stawiając czoła wyzwaniom rynkowym, dostosowuje swoje zasoby ludzkie, aby lepiej odpowiadać na aktualne i przyszłe potrzeby biznesowe.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Teoria ograniczeń nie ogranicza

Mówi się, że matematyka jest królową nauk. I choć w interesach często się na niej opieramy, zapominamy o innych, równie ważnych przedmiotach. A co, gdyby sięgnąć pamięcią do lekcji fizyki? Do biznesu wkracza Teoria Ograniczeń, która świetnie sprawdza się w zarządzaniu.
Czytaj więcej

Cyfrowa transformacja przynosi zyski

Ponad jedna piąta firm realizujących strategię cyfryzacji oczekuje jeszcze w tym roku ponad 10-proc. wzrostu przychodów. W przedsiębiorstwach, które nie wdrażają nowych technologii IT, odsetek ten jest dziesięciokrotnie niższy. Mimo to tylko 26 proc. krajowych przedsiębiorstw uwzględnia cyfryzację w swojej strategii – wynika z badania IDC na zlecenie Oracle Polska.