Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Raport Digital Consumer Trends 2023: AI nowym obliczem świata

Międzynarodowa sieć spółek Deloitte założona w 1845 roku w Londynie wydała ostatnio Raport Digital Consumer Trends 2023. Niniejszy dokument przedstawia wyniki badania przeprowadzonego na próbie 27 tys. respondentów z 17 krajów. Jak społeczeństwo postrzega AI?

W globalnym badaniu do raportu wzięło udział 2 tys. Polaków w dniach 4-16 sierpnia 2023 roku. Wśród osób korzystających najczęściej z generatywnej AI dominuje młodzież.

4 Fakty o podejściu do AI przez Polaków!

W niniejszym raporcie Deloitte sformułowano 4 główne wnioski, które przedstawiają podejście Polaków do AI na ten moment:

  1. Świadomość konsumencka na temat generatywnej sztucznej inteligencji jest bardzo duża. Aż 47% ankietowanych przyznało w badaniu, że ma świadomość istnienia generatywnych rozwiązań AI.
  2. Około 1/5 użytkowników używa generatywnej sztucznej inteligencji do realizacji celów zawodowych. 
  3. Około 43% badanych respondentów wierzy całkowicie, że treści generowane przez sztuczną inteligencję są zawsze bezstronne i oparte na rzetelnych faktach.
  4. Respondenci boją się zmian na rynku pracy. Blisko 42% ankietowanych stwierdza, że straci pracę przez generatywną sztuczną inteligencję.

AI nowoczesną rozrywką młodych Polaków…

Sztuczna inteligencja cieszy się głównie popularnością wśród młodzieży. Aż 80% respondentów w wieku 18-24 lat stwierdziło, że aktywnie korzysta z generatywnej AI, 83% z nich to studenci. W jakim celu sięgają oni po sztuczną inteligencję? Według badania 65% wykorzystuje ją do celów prywatnych, a 44% do edukacji. Natomiast 22% badanych korzysta z sztucznej inteligencji do pracy zawodowej.

l’art pour l’art… 1

Pomimo wielkich możliwości sztucznej inteligencji, konsumenci wolą korzystać z treści stworzonych przez człowieka. Około 37% badanych chętniej posłuchałoby muzyki stworzonej przez człowieka niż wyprodukowanej przy pomocy sztucznej inteligencji. 

Na zagrożenia ze strony AI w obszarze sztuki zwraca również uwagę partner technologiczny Deloitte Ścibor Łąpieś. –Pojawienie się generatywnej sztucznej inteligencji, choć oferuje wiele korzyści, może wiązać się także z określonymi ryzykami. Nowe treści mogą powstawać w imponującym tempie, być łatwo wytwarzane i praktycznie niemożliwe do odróżnienia jako wytwór gen AI. To może prowadzić do deprecjacji wartości treści tworzonych przez człowieka. Ryzyko upowszechnienia się tanich i szybko dostępnych treści dotyczy w szczególności branżach kreatywnych. Mamy już trochę przykładów, „nowy” utwór „Now and then” Beatlesów czy krótkometrażowy film Frost, Waymark Creative Labs. Obydwa przy wykorzystaniu generowanych przez AI głosów, efektów dźwiękowych czy obrazów, uzupełnionych standardową post -produkcją. To połączenie możliwości technologii oraz człowieka, które my nazywamy „AI -first”, pokazuje jak może wyglądać jedna z możliwych przyszłości branży filmowej. – zaznacza

Metaverse już nie takie popularne…

Znajomość technologii metaverse według badania również wzrosła, jednakże mniej imponująco niż w przypadku AI. Samo pojęcie metaverse istnieje dłużej w świadomości społecznej, jednakże tylko 55% mężczyzn i 47% kobiet słyszało o tej technologii.

  1. l’art pour l’art (fr.) – Sztuka dla Sztuki ↩︎
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Ubezpieczenia: smart i digital

Ponad 80 proc. ubezpieczycieli uważa, że przyszłość na rynku należy do tych organizacji, które zainwestują w innowacje i cyfryzację – wynika z raportu Cyfryzacja sektora ubezpieczeń w Polsce, przygotowanego przez Accenture dla Polskiej Izby Ubezpieczeń. Dlatego już teraz firmy rozpoczęły prace nad wdrażaniem technologii smart home oraz smart city, pozwalających m.in. na preferencyjną wycenę składek oraz lepsze dostosowanie ofert do potrzeb klienta.