Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Empatia a sympatia w obsłudze klienta

Empatia i sympatia to dwa pojęcia, które często mylone są ze sobą, zwłaszcza w kontekście obsługi klienta. Chociaż obie cechy są ważne w budowaniu relacji z klientem, mają różne znaczenia i funkcje. Zrozumienie tych różnic może być kluczowe w tworzeniu bardziej skutecznych i satysfakcjonujących interakcji z klientami.

Sympatia – podstawa budowania relacji

Sympatia to uczucie, które można określić jako rodzaj serdeczności czy życzliwości w stosunku do drugiej osoby. W kontekście obsługi klienta, sympatia przejawia się poprzez uprzejme i pozytywne nastawienie do klienta, uśmiech, przyjazny ton głosu i ogólną gotowość do pomocy. Jest to podstawowy element budowania dobrych relacji z klientami, który pomaga w stworzeniu przyjemnej i otwartej atmosfery.

Empatia – głębokie zrozumienie i współodczuwanie

Empatia, z drugiej strony, to zdolność do rozumienia i odczuwania emocji innej osoby, jak gdyby były to własne uczucia. W obsłudze klienta empatia przejawia się poprzez głębsze zrozumienie indywidualnych potrzeb, problemów i oczekiwań klienta. To nie tylko słuchanie tego, co klient mówi, ale także wyciąganie wniosków z tego, co pozostaje niewypowiedziane, a także wykazywanie zrozumienia dla jego sytuacji emocjonalnej.

Różnice i zastosowania w praktyce

Kluczową różnicą między empatią a sympatią jest głębia zaangażowania emocjonalnego i zrozumienia. Sympatia jest bardziej powierzchowna i często skupia się na zachowaniu pozytywnego nastawienia, podczas gdy empatia wymaga głębszego zrozumienia i łączenia się na poziomie emocjonalnym.

W praktyce, sympatia może wystarczyć w standardowych sytuacjach obsługi klienta, gdzie potrzebna jest szybka i uprzejma odpowiedź. Empatia jest jednak niezbędna w bardziej złożonych i emocjonalnych interakcjach, gdzie klient może czuć się sfrustrowany, zaniepokojony czy rozczarowany. Empatyczne podejście pozwala na lepsze zrozumienie i rozwiązanie problemu klienta, co może prowadzić do większego zadowolenia i lojalności klientów.

O krok za daleko – współczucie

Pracownicy działów obsługi klienta muszą jednak zachować czujność, aby nie przekroczyć granic empatii i sympatii. Istotne jest, by nie wpadać w pułapkę nadmiernego współczucia, które może prowadzić do zbytniego angażowania się w problemy klientów. Nadmierne współczucie, choć może być postrzegane jako zaleta, niesie ze sobą ryzyko utraty obiektywności i profesjonalizmu. W skrajnych przypadkach, zbyt głębokie utożsamianie się z sytuacją klienta może prowadzić do emocjonalnego wypalenia pracownika lub trudności w utrzymaniu profesjonalnej dystancji.

Współczucie jest ważne i często kluczowe dla osiągania wysokich współczynników satysfakcji klienta (CX[1]). Może ono rzeczywiście pomóc w osiąganiu lepszych wyników w obszarze obsługi klienta, ale powinno być stosowane z umiarem i w równowadze z profesjonalizmem. Zdolność do empatii i wykazania współczucia bez przekraczania profesjonalnych granic jest kluczowa dla utrzymania zdrowych relacji z klientami i zapewnienia ich satysfakcji, jednocześnie dbając o własne dobro i stabilność emocjonalną pracowników.

Empatia i Sympatia – komplementarne w obsłudze klienta

Optymalne podejście w obsłudze klienta łączy w sobie obie te cechy. Sympatia jest potrzebna do stworzenia przyjaznej i pozytywnej atmosfery, a empatia pozwala na głębsze zrozumienie i skuteczniejsze reagowanie na indywidualne potrzeby klientów. Pracownicy obsługi klienta, którzy potrafią wykorzystać zarówno empatię, jak i sympatię, są w stanie budować silniejsze i bardziej trwałe relacje z klientami, co przekłada się na lepsze doświadczenia dla obu stron.

Słownik
1. CX. Zobacz customer experience.
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak wykorzystać dane klientów do lepszego zrozumienia ich potrzeb i preferencji?

Dane klientów są niezwykle cennym źródłem informacji, które pomagają firmom lepiej zrozumieć potrzeby i preferencje swoich klientów. Dzięki analizie danych, firmy mogą dostarczać spersonalizowane produkty i usługi, tworzyć lepsze doświadczenia klienta i zwiększać swoją konkurencyjność. W tym artykule przedstawimy kilka praktycznych porad, jak wykorzystać dane klientów do lepszego zrozumienia ich potrzeb i preferencji.