Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

YouTube z nowymi regulacjami dotyczącymi AI

Nie tylko Unia Europejska reguluje prawo dotyczące zakresu działania sztucznej inteligencji. Powoli wewnętrzne regulacje zaczynają wprowadzać światowe korporacje takie jak Google. Ostatnio w podległym pod sobą serwisie YouTube, amerykańskie przedsiębiorstwo zapowiedziało zmiany. Co nas czeka w najbliższych miesiącach na czerwonej platformie?

Poważne zmiany czekają serwis YouTube. Niedługo platforma będzie wymagała od swoich użytkowników ujawnienia wszelkich ingerencji sztucznej inteligencji w opublikowanych przez nich filmach.

Nowe informacje na temat funkcjonowania platformy przekazały dyrektorki do zarządzania produktami YouTube: Jennifer Flannery O’Connor Emily Moxley. Regulacje swoim zakresem obejmą wszystkie filmy zawierające realistyczne treści syntetyczne. Krótko mówiąc, prawem objęte zostaną materiały wygenerowane przez AI lub prawdziwe zmienione cyfrowo w postprodukcji.

Nowe opcje dla użytkowników YouTube!

Zmienione zostanę przede wszystkim funkcje opisu do którego będą dodane etykiety. Wskazywać one mają na to, jaka część treści została sztucznie zmieniona. Udostępniona zostanie również opcja zażądania usunięcia danej treści wygenerowanej przez AI, która symuluje możliwą do zidentyfikowania osobę.

Jak poinformowały dyrektorki na blogu. Dla najbardziej krnąbrnych twórców przewidziano kary. – Jest to szczególnie ważne w przypadkach, gdy treść porusza drażliwe tematy, takie jak wybory, trwające konflikty i kryzysy w zakresie zdrowia publicznego lub urzędnicy publiczni. Twórcy, którzy konsekwentnie nie ujawniają tych informacji, mogą zostać obciążeni usunięciem treści, zawieszeniem w programie partnerskim YouTube lub innymi karami. Zanim to wdrożymy, będziemy współpracować z twórcami, aby upewnić się, że rozumieją nowe wymagania.- piszą na blogu. 

Największy konkurent Googla, Meta również zapowiedział wprowadzenie podobnych regulacji w przyszłości.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Jak w prosty sposób możesz złamać prawo

To zaskakujące jak często łamiemy podstawowe zapisy prawa związanego z telemarketingiem. Często łamiemy nieświadomie, a często poprzez zwykłą ludzką ułomność i głupotę. Czasami – choć nie złamaliśmy prawa – pominięcie ważnej informacji powoduje przykre konsekwencje.