Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Konsumersi.pl – rozwiązuje spory konsumenckie

Fundacja Konsumentów uruchomiła nowy serwis Konsumersi.pl. Umożliwia on konsumentom bezpłatne i szybkie zgłoszenie do firmy spornej sprawy, a także upublicznienie jej, co wzmacnia pozycję konsumenta i pomaga w osiągnięciu porozumienia.

Szybka reakcja na takie zgłoszenia pozwala firmom zadbać o dobrą reputację i podkreśla wysoką jakość obsługi klienta. Skorzystanie z serwisu Konsumersi.pl jest proste, nie wymaga wiedzy prawnej, a wypełnienie przygotowanego formularza zajmuje tylko kilka minut. Serwis może się przydać wielu osobom zwłaszcza w nadchodzących okresach bardziej intensywnych zakupów np. Black Weeks, Świąt Bożego Narodzenia, czy wyprzedaży sezonowych.

Problemy i potrzeby polskich konsumentów

Skala problemów, z którymi spotykają się polscy konsumenci, jest ciągle duża i większa niż średnia w Unii Europejskiej. W Polsce 33% konsumentów doświadcza problemów związanych z zakupionymi produktami i usługami, podczas gdy średnia w UE to 26%. Spośród tych konsumentów, którzy podjęli w problemowej sytuacji działanie i spróbowali porozumieć się ze sprzedawcą lub usługodawcą, 23% nie było zadowolonych z osiągniętych rezultatów. Równocześnie w grupie osób, które doświadczają problemów konsumenckich, aż 15% nie podejmuje żadnego działania, ponieważ uważa, że zajęcie się sprawą zajęłoby za dużo czasu, proces dochodzenia swoich praw byłby zbyt skomplikowany, kwota sporu jest zbyt mała lub szansa na uznanie reklamacji jest niewielka.

Na zlecenie Fundacji Konsumentów przed uruchomieniem serwisu Konsumersi.pl firma Biostat przeprowadziła we wrześniu 2023 r. na próbie 1000 Polaków Jesienne Badanie Konsumenckie.

– Zapytaliśmy Polaków, co robią w sytuacji, gdy ich reklamacja zostanie odrzucona przez przedsiębiorcę – mówi Paweł Rokicki, dyrektor zarządzający Fundacji Konsumentów. – Otóż blisko połowa konsumentów po odrzuceniu reklamacji nie podejmuje żadnych działań. Wyraźnie widać, że skala frustracji i niskiego poczucia sprawczości jest wśród konsumentów bardzo duża. Chcemy to zmienić, dając konsumentom bezpłatne narzędzie w postaci serwisu Konsumersi.pl. W miejsce długiej i skomplikowanej procedury dochodzenia swoich praw wprowadzamy prosty, intuicyjny formularz online, którego wypełnienie zajmie tylko kilka minut – dodaje Rokicki.

Jesienne Badanie Konsumenckie dostarczyło też cennych informacji na temat zwyczajów polskich konsumentów. Ponad 56% badanych osób składało w ciągu ostatnich lat reklamacje, przy czym niemal 15% konsumentów zgłosiło co najmniej trzy reklamacje w ciągu roku. Blisko 39% osób skorzystałoby z pośrednictwa organizacji konsumenckiej przy ponownym wysłaniu reklamacji. Z kolei co czwarty badany chciałby mieć możliwość wywarcia wpływu na sprzedawcę poprzez opublikowanie reklamacji w internecie.

Zarówno badania europejskie, jak i nasze własne potwierdzają, że serwis Konsumersi.pl odpowiada na realne potrzeby konsumentów, którzy znajdują się w sytuacji sporu z przedsiębiorcami. Jest to narzędzie szybkie i intuicyjne. Ważne jest także to, że stoi za nim organizacja konsumencka, a jeśli konsument podejmie taką decyzję, może swoją sprawę upublicznić i zmotywować w ten sposób przedsiębiorców do szybszej reakcji. Dodatkowo, upublicznianie spraw pozwala innym konsumentom poznać przebieg różnych sporów, czyli dowiedzieć się, które firmy zawodzą swoich klientów, a które potrafią szybko naprawić ewentualny błąd. Dotychczas reklamacje konsumenckie były wyłącznie domeną bezpośredniej komunikacji na linii konsument-przedsiębiorca – mówi Rokicki.

Skuteczność serwisu

– Osobiście przetestowałem nasz nowy serwis. Dwie patelnie, których używaliśmy w domu, wyraźnie się odkształciły. Sprawę zgłosiłem do gwaranta. Ponieważ minęło 10 dni bez odpowiedzi, ponowiłem zgłoszenie sprawy za pośrednictwem serwisu Konsumersi.pl. Reklamacja została uznana dzień później, a nowe patelnie przyszły do nas kurierem po kilku dniach – mówi Rokicki. – To oczywiste, że nikt nie chce poświęcać zbyt dużo wolnego czasu na składanie reklamacji. Teraz jednak można zrobić to skutecznie w kilka minut online bez specjalistycznej wiedzy prawnej. A do tego zupełnie bezpłatnie. Taki niewielki wysiłek po prostu się opłaca. Dlatego zachęcam do korzystania z serwisu Konsumersi.pl i przekazywania informacji o nim dalej, bo może się on przydać wielu osobom. Warto o tym pamiętać również w kontekście zbliżającego się Black Friday, zakupów świątecznych, czy późniejszych wyprzedaży. Sklepy już kuszą nas rozmaitymi promocjami, konsumenci szukają najlepszych ofert, a to niesie za sobą pewne zagrożenia. Może się np. okazać, że zabraknie dla nas towaru, za który zapłaciliśmy online, a sprzedawca nie będzie się spieszył ze zwrotem pieniędzy, albo będziemy mieć problem z reklamacją zakupionego sprzętu, który nie działa. W takich sytuacjach i wielu innych pomóc nam mogą Konsumersi.pl – dodaje Rokicki.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy