Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Dlaczego interakcja z klientem ma znaczenie?

W dzisiejszym środowisku biznesowym kluczowym czynnikiem, determinującym sukces firmy, jest umiejętność nawiązywania i utrzymywania pozytywnej interakcji z klientem. Sprzyja ona nie tylko budowaniu trwałych relacji, lecz także daje unikalną szansę na dostosowanie oferty firmy do potrzeb rynku.

Interakcja z klientem to nie tylko jednorazowy kontakt, lecz także szansa na budowanie trwałych więzi. Dobra relacja z klientem prowadzi do większej lojalności i zaufania, co z kolei przekłada się na powtarzalne transakcje i polecenia. Poprzez regularną komunikację i zrozumienie potrzeb klientów, firma może dostosować swoje produkty i usługi, aby lepiej sprostać oczekiwaniom rynku.

Najlepszy sposób na poznanie rynku

Poprzez interakcję z klientem, firma ma szansę lepiej poznać ich preferencje, oczekiwania i potrzeby. Dzięki temu może dostosować ofertę do indywidualnych wymagań klientów. Personalizacja produktów czy usług jest jednym z kluczowych czynników w budowaniu przewagi konkurencyjnej. Klient czuje się doceniony i rozumiany, co zwiększa prawdopodobieństwo zakupu i lojalności wobec firmy.

Skuteczne rozwiązywanie problemów

Poprzez kontakt z klientem firma może szybko zidentyfikować problemy kontrahenta, a także sprawnie je rozwiązać. Kiedy klient ma jakiekolwiek zmartwienia, pytania lub uwagi, ważne jest, aby firma była dostępna i gotowa odpowiedzieć na te potrzeby. Skuteczne rozwiązywanie problemów klientów buduje ich zaufanie do firmy i może prowadzić do pozytywnych rekomendacji. Natomiast ignorowanie tych sygnałów może prowadzić do utraty klientów i negatywnego wizerunku marki. Dodatkowym atutem jest sprawne zarządzanie reklamacjami. Szybka i skuteczna reakcja na niezadowolenie klienta może odmienić negatywną sytuację i przekształcić ją w pozytywne doświadczenie.

Feedback na wyciągnięcie ręki

Kontakt z klientem to również doskonała okazja do pozyskiwania informacji zwrotnych i opinii na temat produktów, usług czy obsługi klienta. Te informacje są bezcenne dla firmy, ponieważ umożliwiają doskonalenie oferty i dosięganie wysokich standardów. Klient, któremu poświęca się uwagę i uwzględnia się jego opinie, czuje się bardziej zaangażowany w procesy firmy i może stać się ambasadorem marki.

Podsumowując, każda firma, która spogląda w przyszłość, zamiast cieszyć się krótkoterminowym, najczęściej chwilowym zwycięstwem, musi zdawać sobie sprawę z tego, że sprawna interakcja z klientem jest fundamentem długotrwałego sukcesu.

W Selvoy udało nam się opracować sprawny model kontaktu posprzedażowego ze swoimi konsumentami, dzięki któremu Ci mogą liczyć na pełny zakres wsparcia w każdej sytuacji. W zamian za czas i środki zainwestowane w ten element otrzymujemy lojalnego partnera, będącego równolegle poniekąd ambasadorem marki – dodaje Dawid Pięta, trener sprzedaży w Selvoy.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Nowe trendy w obsłudze klienta?

Spełnianie oczekiwań klientów w zakresie ich obsługi pozwala w znacznym stopniu poprawić reputację marki. Istotnym elementem jest stopniowe budowanie wielowymiarowego zaangażowania, które przełoży się na wyniki finansowe przedsiębiorstwa.
Czytaj więcej

5 ciekawych map podróży klienta

Każde doświadczenie klienta jest dla niego samego zupełnie nieplanowane i niespodziewane. Ale tak naprawdę firmy świadome ważności CX w procesie obsługi klienta prześcigają się w budowaniu atrakcyjnych map podróży klienta (customer journey map).