PORT PC uruchamia infolinię dla pokrzywdzonych w programie „Czyste Powietrze”

Polska Organizacja Rozwoju Technologii Pomp Ciepła (PORT PC) poinformowała o otwarciu infolinii dla beneficjentów programu „Czyste Powietrze”, którzy czują się poszkodowani w wyniku nieuczciwych praktyk firm oferujących usługi modernizacji energetycznych i montaż pomp ciepła.

Pod numerem telefonu +48 882 574 569 (czynnym od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00) można uzyskać bezpłatną poradę oraz zgłosić wątpliwości dotyczące zawartych umów czy jakości wykonanych prac.

Inicjatywa uruchomienia infolinii pojawiła się jako reakcja na przypadki nadużyć związanych z prefinansowaniem w programie „Czyste Powietrze”, szczególnie po wprowadzeniu w lipcu 2022 roku mechanizmu wypłaty 50 proc. wartości dotacji bezpośrednio na konto wykonawcy. Ten system – mający ułatwiać dostęp do funduszy beneficjentom o niższych dochodach – w niektórych przypadkach stał się polem do zawyżania kosztów, niewłaściwego doboru urządzeń czy montażu pomp ciepła w niewłaściwie przystosowanych budynkach.

Jak podkreślili podczas konferencji prasowej przedstawiciele PORT PC, skala nieprawidłowości znacznie osłabia zaufanie do samego programu, spowalniając proces wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne. Organizacja zaznacza, że wiele osób o ograniczonych zasobach finansowych zostało niejako „zmuszonych” do podpisywania niekorzystnych umów, ponieważ nie byli świadomi szczegółów technicznych czy prawnych.

Uruchomiona przez PORT PC infolinia ma być pierwszym punktem kontaktu dla poszkodowanych, gdzie otrzymają oni wsparcie prawne i merytoryczne. Zgłaszane przypadki nieuczciwych praktyk trafią do przygotowywanej przez PORT PC „Czarnej Księgi” programu „Czyste Powietrze”. Jej celem będzie dokumentowanie błędów i nadużyć, by następnie – w ramach planowanej „Białej Księgi” – przedstawić zalecenia oraz dobre praktyki, które mają pomóc wyeliminować podobne patologie w odświeżonej edycji programu.

Przedstawiciele PORT PC wskazują również na konieczność zdecydowanych działań ze strony państwa, aby zapewnić sprawiedliwe rozliczenia i ochronę beneficjentów. Organizacja podkreśla, że problemy związane z nieuczciwymi praktykami mogą w dłuższej perspektywie negatywnie wpłynąć na tempo transformacji energetycznej i walkę z zanieczyszczeniem powietrza w Polsce.

Infolinia dla pokrzywdzonych beneficjentów:
+48 882 574 569 (dostępna od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–16:00)

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *