Wypalenie zawodowe to poważny problem, dotykający coraz więcej pracowników administracji publicznej. Podczas VII Krajowego Kongresu Forów Skarbników temat ten został szczegółowo omówiony przez Krzysztofa Wójtowicza, eksperta z Unii Miasteczek Polskich. Zwrócił on uwagę, że najbardziej zagrożeni są urzędnicy ambitni, sumienni i utożsamiający się z pracą.
Zagrożenie dla najbardziej zaangażowanych
Według eksperta, wypalenie zawodowe to reakcja organizmu na przewlekły stres i przeciążenie związane z obowiązkami zawodowymi. Objawy mogą być zarówno psychiczne, jak i fizyczne, w tym obojętność, złość, zmęczenie, problemy z koncentracją, zaburzenia snu i łaknienia. Wójtowicz podkreśla, że w szczególności zagrożone są osoby, które mocno angażuje się w swoją pracę, często mają kontakt z klientami i współpracownikami oraz odczuwają brak wdzięczności i szacunku za swoje zaangażowanie.
– Bardzo często, gdy ktoś jest ambitny i widzi swój niewykorzystany potencjał, zaczyna nie lubić swojej pracy – zaznacza w rozmowie z Serwisem Samorządowym PAP Krzysztof Wójtowicz.
Kadry kierownicze pod szczególną presją
Wypalenie zawodowe dotyka również wysokich rangą urzędników, takich jak wójtowie, starostowie, marszałkowie województw, sekretarze i skarbnicy. Aż 60 proc. osób z kadry zarządzającej i 50 proc. pracowników na szczeblu kierowniczym odczuwa symptomy wypalenia zawodowego.
Ekspert podkreśla, że problem ten może być skutkiem obawy przed sukcesem lub porażką. Unikanie dodatkowych zadań czy wykonywanie pracy mechanicznie może wynikać z lęku przed oceną i krytyką.
– Niebezpieczna jest sytuacja, kiedy po urlopie wracamy do pracy i nadal nie mamy motywacji do działania. To już etap wyczerpania – bardzo groźny sygnał – ostrzega Wójtowicz.
Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu?
Ekspert zaleca kilka kroków w walce z wypaleniem:
- Przyznanie się do problemu – ważne jest świadome rozpoznanie pierwszych objawów i podjęcie działań.
- Wsparcie bliskich – już 12 minut rozmowy z zaufaną osobą może pomóc w odzyskaniu perspektywy.
- Zmiana nawyków – aktywność fizyczna, zdrowa dieta i relacje z innymi mogą pomóc w radzeniu sobie ze stresem.
- Rozważenie zmiany pracy – jeśli warunki nie pozwalają na poprawę sytuacji, warto przemyśleć nową ścieżkę kariery.
- “To jest wasze zdrowie i życie. Warto szukać nowych możliwości i budować swoją karierę na własnych zasadach” – podsumowuje Wójtowicz.
Wnioski: potrzeba systemowych zmian
Problem wypalenia zawodowego w samorządach wymaga uwagi zarówno na poziomie indywidualnym, jak i instytucjonalnym. Zmiany organizacyjne, lepsze zarządzanie stresem oraz wsparcie dla pracowników mogą przyczynić się do poprawy warunków pracy i zmniejszenia liczby przypadków wypalenia zawodowego w administracji publicznej.