Polski sektor usług biznesowych: transformacja dekady

Polska sektor nowoczesnych usług biznesowych przeżył znaczącą ewolucję w ciągu ostatnich dziesięciu lat. W 2014 roku Polska była już uznawana za dynamicznie rozwijający się rynek w tej branży, ale mało kto przewidywał, że do 2024 roku liczba centrów usług biznesowych wzrośnie ponad czterokrotnie, a sektor będzie zatrudniał niemal pół miliona osób. Jakie czynniki przyczyniły się do tego spektakularnego wzrostu?

Rozwój technologiczny: fundament transformacji

W 2014 roku technologia zdominowała nagłówki gazet. Wprowadzenie pierwszego Apple Watch, rozwój Internetu Rzeczy (IoT) oraz przejęcie Oculus VR przez Facebooka były kamieniami milowymi, które zdefiniowały kierunek, w jakim zmierzała nowoczesna technologia. Był to również czas, kiedy Google zaprezentował prototyp autonomicznego samochodu, a DeepMind rozpoczął prace nad AlphaGo, który zapoczątkował nową erę w rozwoju sztucznej inteligencji (AI).

Sebastian Drzewiecki, Country Manager SoftServe Poland oraz Wiceprezes ABSL, region Kraków, mówi – To właśnie AI jest obecnie kluczowym rozwiązaniem dla sektora nowoczesnych usług biznesowych w Polsce. Na rynku wyraźnie widać zapotrzebowanie na zaawansowane transformacje biznesowe. 91,3% strategii transformacji koncentruje się na inteligentnej automatyzacji procesów, 79,8% na ich standaryzacji, a 70,2% na wdrożeniu lub rozszerzeniu wykorzystania sztucznej inteligencji.

Talenty: klucz do sukcesu

Jednym z kluczowych czynników sukcesu polskiego sektora usług biznesowych jest dostępność wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Polska od dawna słynie z doskonałej edukacji i szerokiego wachlarza umiejętności swoich pracowników. Kluczowe jest teraz skierowanie ich rozwoju na ścieżki, które umożliwią praktyczne wykorzystanie nowoczesnych narzędzi opartych na AI. Dzięki temu będą mogli nie tylko zwiększyć swoją efektywność, ale także oferować klientom strategiczne doradztwo w zakresie implementacji i wykorzystania tych zaawansowanych technologii.

– SoftServe stawia na rozwój umiejętności doradczych i wdrożeniowych właśnie w najnowocześniejszych procesach. Zatrudniamy najbardziej utalentowanych ekspertów, którzy tworzą z nami zaawansowane praktyki biznesowe jak np. DevOps Practice czy Data Science. – podkreśla Sebastian Drzewiecki.

Inwestycje w rozwój i edukację

SoftServe, obchodzący swoje dziesięciolecie w Polsce, kładzie duży nacisk na ciągły rozwój swoich pracowników.

Inwestujemy w rozwój umiejętności – również tych związanych z AI i zaawansowaną analizą danych. Koncepcja uczenia przez całe życie jest częścią naszej kultury organizacyjnej, dlatego prowadzimy projekty takie jak SoftServe University – mówi Paula Rejmer, Country People Lead[1] w SoftServe Poland.

Z okazji swojego jubileuszu firma zainicjowała Projekt AI, który zgromadził 20 specjalistów Data Science z różnych organizacji. Celem projektu było nie tylko wymiana wiedzy, ale także dyskusje na temat skutecznych metod współpracy z partnerami biznesowymi.

Polska na światowej arenie

Polski sektor nowoczesnych usług biznesowych ma ogromny potencjał, aby stać się globalnym liderem. Skupienie się na specjalizacji w obszarze zaawansowanych usług biznesowych pozwoli Polsce przyciągać jeszcze więcej międzynarodowych projektów i inwestycji. Rewolucja w technologii GenAI wprowadza na rynek wiele nowych ról i specjalizacji, a Polska ma szansę stać się centrum doskonałości w tej dziedzinie.

Jak podsumowuje Sebastian Drzewiecki: “Wzrost kompetencji pracowników, rozwój nowych technologii oraz umacnianie pozycji Polski jako lidera w sektorze nowoczesnych usług biznesowych to cele, które są na wyciągnięcie ręki, o ile zostaną podjęte odpowiednie kroki w tym kierunku.”

Dane na podstawie Raportu ABSL „Sektor nowoczesnych usług biznesowych w Polsce 2024” pokazują, że Polska jest na dobrej drodze do stania się niekwestionowanym liderem w tej dynamicznie rozwijającej się branży.

Słownik
1. Lead. jednostka lub firma, która jest potencjalnie zainteresowana danym produktem bądź usługą. Total 0 Shares Share 0 Tweet 0…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *