Jak odblokować PESEL przy zagubionym (skradzionym) telefonie?

Od 1 czerwca 2024 roku konsumenci mogą zastrzegać swój numer PESEL, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa danych osobowych i ochronę przed oszustwami finansowymi.

Zastrzeżenie numeru PESEL można dokonać przez stronę gov.pl, aplikację mObywatel lub w urzędzie. Wprowadzenie tej możliwości sprawia, że instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzania Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem umowy, co chroni poszkodowanych przed koniecznością spłaty zobowiązań zaciągniętych przez oszustów​.

zastrzeżenie PESEL
Zastrzeżenie PESEL możliwe jest z poziomu aplikacji mObywatel. Dzięki niej, gdy numer trafi w niepowołane ręce – nie będziemy ponosić odpowiedzialności za to i nie zostaniemy obciążeni spłatą np. pożyczki.

Co daje zastrzeżenie PESEL?

Zastrzeżenie numeru PESEL zwiększa ochronę przed kradzieżą tożsamości i oszustwami finansowymi. Od 1 czerwca 2024 roku, instytucje finansowe są zobowiązane do sprawdzania Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem umowy. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania na zastrzeżony PESEL, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać długu. Usługę „Zastrzeż PESEL” można aktywować przez stronę gov.pl, aplikację mObywatel lub w urzędzie. Zastrzeżenie można w każdej chwili wycofać, co zapewnia elastyczność i dodatkowe bezpieczeństwo.

Co zrobić, jak utracimy telefon z aplikacją mObywatel?

Jeśli aktywowałeś mObywatela przy użyciu tożsamości bankowej, zgubienie telefonu może sprawić wiele problemów. W takim przypadku konieczna będzie wizyta w urzędzie gminy lub korzystanie z eDowodu i PIN-u, którego nie pamięta większość użytkowników.

Skradziony telefon to problem cofnięciem zastrzeżenia PESEL

Zgubiony lub skradziony telefon z zastrzeżonym numerem PESEL uniemożliwia wyrobienie duplikatu karty SIM, co utrudnia logowanie do banku, ponieważ autoryzacja[1] operacji często odbywa się przez mobilną aplikację lub SMS, których nie możemy odebrać bez karty SIM.

Dlatego najlepiej jest zachować ostrożność i pamiętać o dowodzie z warstwą elektroniczną, który również może posłużyć do aktywacji mObywatela. W razie problemów, konieczna będzie wizyta w urzędzie gminy, potem w telekomie po duplikat karty SIM, a następnie w banku i ponownie aktywacja mObywatela. Choć jest to bezpieczne, może być czasochłonne i mniej wygodne.

Alternatywne rozwiązania w sytuacji zastrzeżonego PESEL

Internauci już podpowiadają jakie są alternatywne rozwiązania problemu odblokowania numeru PESEL, aby umożliwić wyrobienie duplikatu karty SIM. I okazuje się, że są dwa!

  1. wyrobienie karty eSIM w telefonie. Kartę fizyczną mamy schowaną w znanym nam miejscu w domu. Dzięki temu będziemy mogli odzyskać dostęp do numeru telefonu i tym samym mogli szybko zweryfikować się na nowym urządzeniu w aplikacji mObywatel
  2. zapisywanie pamięci telefonu w chmurze. Oczywiście należy zapamiętać hasło do niej. Po uruchomieniu telefonu – aplikacje pobiorą się, a my uzyskamy dostęp do naszych kont etc.

Oba zaproponowane rozwiązania zadziałają tylko razem. Wszak pobrane aplikacje – choć znacznie skrócą czas na odzyskanie naszej ‘operacyjności’ nie wyeliminują całkowicie konieczności weryfikacji za pośrednictwem naszego numeru telefonu.

Słownik
1. autoryzacja. czynność polegająca na sprawdzeniu, czy osoba uwierzytelniona (patrz: autentykacja) ma prawo do korzystania z danego zasobu/bazy. Total 0…
Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *