Od 1 czerwca konsumenci mogą zastrzegać swój numer PESEL

fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą zobowiązane do sprawdzenia Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem umowy.

Zgodnie z informacjami podanymi podczas konferencji prasowej przez wicepremiera i ministra cyfryzacji Krzysztofa Gawkowskiego, już ponad 2,7 miliona osób skorzystało z usługi „Zastrzeż PESEL”, która została wprowadzona 17 listopada ubiegłego roku.

– Zachęcam każdego do tego, aby zastrzec swój numer PESEL. Można to zrobić szybko i wygodnie przez stronę gov.pl, aplikację mObywatel lub w urzędzie. Takie zastrzeżenie można w każdej chwili wycofać – powiedział minister Gawkowski.

Nowe przepisy przyniosą istotne zmiany dla osób, które padły ofiarą kradzieży tożsamości. W przypadku zaciągnięcia zobowiązania na zastrzeżony numer PESEL, instytucje finansowe nie będą mogły domagać się spłaty takiego długu od osoby poszkodowanej. „Gdy nasz PESEL jest zastrzeżony, oszuści nie powinni móc wykorzystać naszych danych, aby zawrzeć umowę, np. na kredyt. Od 1 czerwca 2024 r. obywatele z zastrzeżonym PESEL-em, którzy padną ofiarą oszustwa i ktoś weźmie kredyt na ich dane, nie będą musieli spłacać takiego kredytu,” podkreślił minister.

Szczególną uwagę na znaczenie zastrzeżenia numeru PESEL zwraca minister ds. polityki senioralnej Marzena Okła-Drewnownicz, która wskazuje, że do tej pory tylko około dziesięć procent wszystkich seniorów zastrzegło swoje numery. – Rozwiązanie przedstawione przez Ministerstwo Cyfryzacji jest jednym z najlepszych zaworów bezpieczeństwa – dodała Okła-Drewnownicz.

Numer PESEL to kluczowa informacja, której kradzież może prowadzić do poważnych konsekwencji finansowych. Dlatego od 1 czerwca br. banki, firmy pożyczkowe, notariusze oraz operatorzy telekomunikacyjni będą zobowiązani do sprawdzania Rejestru Zastrzeżeń Numerów PESEL przed zawarciem jakiejkolwiek umowy z klientem. Jeśli instytucja nie uwzględni zastrzeżenia numeru PESEL i udzieli pożyczki, osoba poszkodowana nie będzie musiała spłacać zadłużenia, które zaciągnęli oszuści.

Sama zastrzegłam już PESEL i zachęciłam do tego wszystkie moje koleżanki. Nie narażaj się na oszustwa i zastrzeż swój PESEL -mówi Ewa Ziętek, ambasadorka akcji.

– Apeluję do ludzi w moim wieku, skoro istnieje taka możliwość to warto z niej skorzystać. To naprawdę działa, sam po konferencji zastrzegę swój PESEL. – mówi Daniel Olbrychski, również ambasador akcji.

Aby zabezpieczyć swoje dane osobowe, zaleca się zastrzeganie numeru PESEL na stałe i cofanie zastrzeżenia tylko w przypadkach, gdy jest to konieczne do załatwienia konkretnej sprawy. Dzięki nowym przepisom obywatele będą mogli spać spokojniej, wiedząc, że ich dane są lepiej chronione przed oszustami.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *