Infolinia skarbówek zamiast pomagać, tylko przeszkadza

„Nie sposób się do nich dodzwonić”, „Nawet jak ktoś odbierze, to nie mogę zapytać o swoją sprawę bez pełnomocnictw”, „To jedna wielka strata czasu”, „Miało być lepiej, a jest jak zwykle” – to tylko kilka z setek komentarzy pod adresem infolinii, jaka została ostatnio wprowadzona w sześciu województwach w Polsce. Podatnicy swoje – a Ministerstwo Finansów swoje. Jedno jest pewne – problem istnieje.

W tym roku wszystkie Urzędy Skarbowe mają działać w oparciu o jedną wspólną infolinię. Sęk w tym, że skoro miało być tak dobrze – dlaczego jest tak źle?

Na nowy sposób kontaktu z urzędami narzekają podatnicy. Największy kłopot mają biura rachunkowe. Nie mogą dodzwonić się do Urzędu z konkretną sprawą swojego klienta. Muszą kontaktować się przez infolinię ogólną, a ta – zamiast pomóc – udziela podstawowych informacji podatkowych.

Konsultanci infolinii, aby udzielić informacji na temat konkretne sprawy podatnika muszą mieć złożone przez niego pełnomocnictwo ogólne. Nie stanowi to problemu, gdy księgowością zajmuje się jedna osoba w firmie. Problem rodzi się wówczas, gdy kontaktuje się biuro rachunkowe, które takich pełnomocnictw musiałoby mieć złożone kilkaset.

Ale – jak zauważa portal Money.pl – kłopotem jest forma złożenia takiego dokumentu. Pełnomocnictwo składamy w formie elektronicznej. E-Urząd Skarbowy nie przyjmuje takich dokumentów. Jedynym sposobem jest skorzystanie z Portalu Podatkowego, a ten – nie dość, że ma archaiczną formę, to bywa zawodny.

Na infolinię narzekają nie tylko przedsiębiorcy, ale także zwykli podatnicy. Infolinia udziela informacji ogólnych, urzędy robią to po swojemu. Wielu podatników skarży się, że przygotowali dokumenty w sposób określony przez pracownika infolinii, a gdy docierali z dokumentami do Urzędu Skarbowego – żądano od nich zupełnie innego zestawu danych.

Przedsiębiorcy i osoby indywidualni wieszczą dopiero początek problemów. Gdy sezon składania rocznych zeznań podatkowych rozpocznie się w pełni – infolinia będzie sparaliżowana.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *