BLIK jest systemem umożliwiającym płatności mobilne. Działa on od 2015 roku i należy do PSP (Polski Standard Płatności). Głównymi akcjonariuszami spółki są wiodące w Polsce banki komercyjne m.in. :PKO BP, Alior, Santander, czy Millennium. Na naszym rynku opracowany standard płatności święci triumfy. Polacy bardzo chętnie korzystają z BLIKA, który zdominował codzienne płatności w handlu detalicznym, e-commerce czy przelewach. Jego największymi atutami jest: natychmiastowość, dostępność i prostota. Przez wielu obecnie uważany za najlepszy dostępny system. Często jest to alternatywa np. na straganach, gdzie sprzedawcy nie posiadają terminali płatniczych. Posiadając jednak telefon mogą umożliwić klientom płatność bezgotówkową.Teraz metoda ta zamierza spróbować swoich sił za granicą. Pierwszymi przystankami mają być Słowacja i Rumunia.
Jak informuje wiceprezes BLIK Monika Król w wywiadzie dla PAP (Polskiej Agencji Prasowej): “plany rozwoju BLIKA skoncentrowane są na całej strefie euro, zwracamy szczególną uwagę na takie rynki jak Włochy, Hiszpania, Francja i Niemcy, gdzie widzimy znaczny potencjał dla rozwoju naszych płatności w kanale e-commerce“. Jednocześnie wiceprezes BLIKA potwierdziła doniesienia, że priorytetem jest uruchomienie usługi na Słowacji i w Rumunii. Co więcej, u naszych południowych sąsiadów dokonano pierwszej symbolicznej transakcji. Również w Rumunii trwają pracę na zaawansowanym poziomie, gdyż oczekuje się aktualnie na decyzję lokalnego regulatora. Docelowo plany ekspansji mogą objąć nawet bardziej egzotyczne rynki, jednakże priorytetem pozostaje Europa.
BLIK Euro – User Experience taki sam jak w Polsce
Monika Król dodała również, że “Blik pracuje nad projektem, który jest aktualnie nazywany “BLIK Euro”. Z punktu widzenia UXowego (User Experience – doświadczenie klienta przy obcowaniu z produktem) będzie tak samo jak system znany klientom w Polsce“. Jednak jak sama zaznacza, jest to projekt dopiero w fazie koncepcyjnej. Powyższe wypowiedzi świadczą o fakcie, że twórcy BLIKA chcą zdobyć rynek europejski, próbując ugruntować swoją pozycję na rozległym rynku. Obecnie w Europie poszukuje się rozwiązania, które stanie się alternatywą dla amerykańskich systemów płatniczych. Oczywiście odpowiedniki BLIKA funkcjonują w Europie zachodniej, jednak brakuje im wszechstronności i prostoty jaką oferuje rodzima usługa.
Aktualnie blik jest oferowany w aplikacjach mobilnych 18 banków w Polsce. Kod blik, za pomocą którego możemy dokonać płatności, jest ważny 2 minuty od jego aktywacji. Jedyne co musimy zrobić, to wpisać 6 cyfrowy kod, który znajdziemy w aplikacji banku. Użytkownicy za pomocą BLIKA w ubiegłym roku wykonali prawie 1,8 mld transakcji o łącznej kwocie prawie 250 mld zł.