InPost testuje usługę przesyłek międzynarodowych między Hiszpanią a Włochami

Grupa InPost wprowadziła nową usługę, która umożliwia klientom w Hiszpanii i we Włoszech nadawanie i odbieranie przesyłek międzynarodowych za pośrednictwem sieci InPost. Obecnie usługa dostępna jest wyłącznie dla sklepów internetowych, ale planowane jest jej rozszerzenie na klientów indywidualnych.

Nicola D’Elia, dyrektor generalny InPost na Europę Południową, nazwał to “mostem” łączącym Hiszpanię i Włochy, który został stworzony dzięki rozbudowanej sieci maszyn Paczkomat i punktów PUDO oraz możliwościom logistycznym firmy. Ta inicjatywa ma na celu promowanie handlu elektronicznego między obydwoma krajami.

Rafał Brzoska, prezes i założyciel InPost, podkreślił, że ekspansja międzynarodowa jest priorytetem firmy, która działa obecnie w 9 krajach i dysponuje ponad 60 000 punktami odbioru i nadania. Dotychczasowa usługa przesyłek międzynarodowych była dostępna tylko między Francją a Włochami, Hiszpanią, Portugalią i krajami Beneluksu. Teraz InPost wprowadza nowy międzynarodowy szlak umożliwiający przesyłki między sieciami ponad 6 000 punktów w Hiszpanii i ponad 5 000 we Włoszech.

InPost, znane jako platforma dostaw dla e-commerce, posiada sieć Paczkomatów w Polsce, Wielkiej Brytanii i Włoszech oraz oferuje usługi kurierskie i fulfillment dla sprzedawców e-commerce. Firma sfinalizowała także przejęcie francuskiej spółki Mondial Relay w lipcu 2021 roku i zadebiutowała na giełdzie Euronext Amsterdam w styczniu 2021 roku.

Add a comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *