Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

speaker recognition

(inaczej voiceprint) to biometryczna technika identyfikacji osoby poprzez analizę jej charakterystycznych cech głosu, takich jak ton, tempo, intonacja, dykcja, czy też inne właściwości akustyczne. Technologia ta działa na podobnej zasadzie jak odciski palców, czy DNA, pozwalając na stworzenie unikalnego profilu mówcy, który może być użyty do identyfikacji, weryfikacji lub autoryzacji danej osoby. Voiceprint stosowany jest między innymi w systemach bezpieczeństwa, bankowości elektronicznej, czy centach obsługi klienta, a także w wywiadzie i służbach specjalnych.

ZGŁOŚ TEMAT

Daj nam CYNK :)

Nowe regulacje dla administracji: większa dostępność dla klientów

Od 17 listopada 2023 roku polskie urzędy działające na rzecz obsługi obywateli muszą dostosować swoje godziny pracy, aby odpowiadać na potrzeby społeczeństwa. Zgodnie z zarządzeniem nr 525 wydanym przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego, dyrektorzy generalni urzędów zobowiązani są zapewnić, że co najmniej jeden dzień w tygodniu urzędy będą otwarte dla interesantów w godzinach od 8:00 do 18:00. Dodatkowo, urzędy będą funkcjonować również w wybrane soboty.

Celem nowego rozporządzenia jest usprawnienie kontaktu między obywatelami a administracją państwową oraz ułatwienie dostępu do usług urzędowych. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom społeczeństwa, regulacje mają na celu wyeliminowanie trudności związanych z dostosowaniem się do standardowych godzin pracy przez osoby, które z różnych przyczyn nie mogą załatwić swoich spraw w tygodniu.

Zarządzenie szczegółowo określa, że dyrektorzy generalni urzędów mają obowiązek organizacji czasu pracy w taki sposób, by urzędy funkcjonowały nieprzerwanie przez 8 godzin dziennie, od poniedziałku do piątku, rozpoczynając pracę nie wcześniej niż o godzinie 7:00 i nie później niż o godzinie 10:00. W przypadku urzędów obsługujących interesantów, dyrektorzy muszą wyznaczyć jeden dzień w tygodniu z rozszerzonymi godzinami pracy.

Dodatkowo, rozporządzenie pozwala na elastyczne podejście do organizacji czasu pracy w urzędach, z możliwością wprowadzenia pracy zmianowej lub ustalania dni pracy w zamian za dni wolne, jeśli jest to uzasadnione szczególnym charakterem zadań lub potrzebami urzędu.

Wprowadzone zmiany mają na celu nie tylko zwiększenie wygody obywateli, ale także podniesienie efektywności pracy urzędów. Wszystko to z myślą o stworzeniu bardziej dostępnej i przyjaznej dla obywatela administracji publicznej. Zarządzenie weszło w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, co oznacza, że od połowy listopada obywatele mogą korzystać z usprawnionych procedur.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Blockchain w sektorze publicznym

Firmy, zwłaszcza banki i ubezpieczyciele, ale też sektor publiczny, odchodzą od papieru i wysyłania odbiorcom drukowanych regulaminów czy informacji. Coraz więcej z nich wdraża elektroniczny obieg dokumentów. W tym przypadku kluczowa jest jednak konieczność zagwarantowania bezpieczeństwa informacji i dokumentacji. Służy temu technologia blockchain...