Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

UOKiK zmusił eBilet do zwrotu opłat serwisowych

UOKiK nakłada karę na eBilet za nieprawidłowe informowanie o cenach i wydłużenie terminu zwrotu pieniędzy.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK[1]) nałożył karę w wysokości ponad 1,3 miliona złotych na platformę eBilet za stosowanie nieuczciwych praktyk wobec konsumentów. Prezes UOKiK, Tomasz Chróstny, zobowiązał spółkę do zmiany sposobu prezentacji cen biletów oraz do zwrotu opłat serwisowych klientom, którzy złożyli reklamacje.

– Zobowiązałem spółkę eBilet do zmiany sposobu informowania konsumentów o minimalnej cenie biletów. Cena ta będzie musiała zawierać opłatę serwisową lub inne opłaty obligatoryjne, jeśli takie zostaną wprowadzone. Od początku zapoznawania się z ofertą konsument musi mieć prawdziwą informację o pełnej cenie. To optymalny sposób prezentowania cen w serwisach internetowych, który powinien być standardem rynkowym. Cena jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na decyzję o zakupie, dlatego powinna być prezentowana w sposób jasny, czytelny i nie wprowadzający w błąd – mówi Prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

eBilet, należący do grupy Allegro, prowadzi internetowy serwis sprzedaży biletów na wydarzenia sportowe, kulturalne i rozrywkowe. UOKiK zakwestionował sposób, w jaki eBilet prezentował ceny biletów. Na stronie wyświetlano ceny minimalne, np. „od 135 zł”, ale rzeczywiste koszty były wyższe z powodu obowiązkowych opłat serwisowych, które ujawniano dopiero w trakcie finalizacji transakcji. Takie praktyki, znane jako “drip pricing”, wprowadzały klientów w błąd i manipulowały ich decyzjami zakupowymi.

Ponadto, w osobnym postępowaniu, UOKiK ustalił, że eBilet w sposób nieuprawniony wykorzystywał przepisy ustawy antycovidowej, informując klientów o wydłużonym do 180 dni terminie zwrotu pieniędzy za bilety na wydarzenia odwołane lub przełożone z powodu obostrzeń epidemicznych. Standardowy termin zwrotu, określony w regulaminie, wynosi 14 dni. Nieprawidłowe informowanie o terminach zwrotu i wydłużanie ich bez podstaw prawnych uniemożliwiło klientom dostęp do własnych środków finansowych.

Decyzje UOKiK nie są jeszcze prawomocne, a eBilet ma prawo do odwołania się do sądu. Urząd podkreśla, że konsumenci powinni być informowani w sposób przejrzysty i uczciwy o pełnych kosztach zakupu biletów od początku procesu zakupowego.

Słownik
1. UOKiK. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów jest centralnym organem administracji państwowej. Odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany jest…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy