Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

product centric

(lub product centered) to podejście biznesowe, które skupia się na produkcie jako głównym czynniku wpływającym na sukces firmy. W tym podejściu, firma koncentruje się na projektowaniu, produkcji i dystrybucji produktów, które są uważane za najważniejsze dla klientów.

W podejściu product-centric, firma opiera swoją strategię marketingową na założeniu, że jeśli produkt jest wystarczająco dobry, to klient sam zainteresuje się nim i dokona zakupu. Firma skupia się przede wszystkim na projektowaniu i produkcji produktów, a działania marketingowe i sprzedażowe są ukierunkowane na ich promocję.

Jedną z wad podejścia product-centric jest to, że firma może nie dostrzegać rzeczywistych potrzeb i preferencji klientów, ponieważ skupia się jedynie na produkcie. W podejściu product-centric, to firma decyduje, co klient powinien kupić, a nie klient decyduje, czego potrzebuje. Dlatego w dzisiejszych czasach, w których klienci mają większy wybór i są bardziej wymagający, podejście product-centric staje się coraz mniej skuteczne, a firmy coraz częściej koncentrują się na podejściu customer-centric (czyli koncentrującym się na kliencie).

Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Szwedzka firma wprowadza “Paragony Wpływu” na środowisko

Szwedzka marka odzieżowa Asket podjęła nietypową inicjatywę, mającą na celu zwiększenie eko-świadomości swoich klientów. Od teraz, przy każdym zakupie, konsumenci otrzymują „paragon wpływu” – dokument, który obrazuje wpływ wybranego produktu na środowisko naturalne.

Ten innowacyjny ruch może wydawać się krokiem ku transparentności, lecz istnieje obawa, że może to być jedynie chwyt marketingowy mający na celu poprawę wizerunku marki, a nie realne działanie na rzecz środowiska.

W świetle tych działań nasuwa się pytanie o autentyczność intencji Asket. W przeszłości podobne „eko-zachęty” stosowała Polska Kolej Państwowa, informując pasażerów o zmniejszonym śladzie węglowym wynikającym z wyboru transportu kolejowego. Czy “paragony wpływu” Asket są rzeczywistym krokiem do ekologicznej odpowiedzialności, czy też nową odsłoną zjawiska znanego jako greenwashing?

W ostatnich latach konsumenci stają się coraz bardziej świadomi ekologicznych konsekwencji ich zakupów. Ubrania “na sezon” ustępują miejsca wyrobom trwalszym, choć często droższym. W tym kontekście, działania marki Asket mogą wydawać się odzwierciedleniem tej zmiany w świadomości społecznej. Jednakże, działania te mogą również być interpretowane jako strategia pozyskania eko-świadomych klientów bez podejmowania rzeczywistych działań na rzecz środowiska.

Wypowiedź Sarah Arts, szefowej marketingu Asket, sugeruje, że celem jest zwiększenie świadomości o “długu środowiskowym”. Mimo to, pozostaje pytanie, czy rzeczywiste działania firmy idą w parze z deklarowanymi intencjami. Czy te “paragony wpływu” będą miały realny wpływ na zmniejszenie zużycia wody, energii i emisji CO2, czy staną się jedynie kolejnym narzędziem marketingowym?

W dzisiejszych czasach, gdy globalne ocieplenie i zrównoważony rozwój stają się coraz bardziej palącymi problemami, konsumenci oczekują od firm nie tylko słów, ale konkretów. Asket, z jej „paragonami wpływu”, może być postrzegana jako pionier wśród marek odzieżowych lub jako kolejny gracz na rynku próbujący zyskać wizerunkowo na rosnącej fali eko-świadomości.

Ostatecznie, tylko czas pokaże, czy inicjatywa Asket okaże się prawdziwym krokiem w kierunku ekologicznej odpowiedzialności, czy też pozostanie jedynie dobrze zaprojektowanym zabiegiem PR. Czy inne marki pójdą śladem Asket, a „paragony wpływu” staną się normą, czy też pozostaną jedynie ciekawostką na marginesie rynku odzieżowego.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Basia napędzana technologią

ChatGPT z pewnością zapadł w masową świadomość. Z jednej strony, rzadko kiedy produkt technologiczny zdobywa tak olbrzymią popularność w tak krótkim czasie (100 milionów użytkowników w ciągu dwóch miesięcy). Z drugiej strony, rozwiązanie stworzone przez OpenAI zdobyło tak wielką przestrzeń publiczną, że nieco przyćmiło inne, równie fascynujące rozwiązania na bazie chatbotów. Oto przykład skutecznie funkcjonującego bota, który powstał w oparciu o technologię SAP Business AI – ma on na imię Basia i pomaga klientom Spółki Aquanet.
Czytaj więcej

Zmiany na mLinii: tymczasowy telekod

mBank przygotował rozwiązanie dla klientów, którzy nie pamiętają telekodu, a dzwonią z numeru zarejestrowanego w systemie banku. Mogą skorzystać z ważnego 10 minut kodu tymczasowego, by np. zastrzec dowód czy zamówić duplikat karty. Dzwoniąc na mLinię usłyszą też nowe powitanie i komunikaty w automatycznym serwisie.
Czytaj więcej

Allegro z infolinią dla seniorów

Allegro rozpoczęło współpracę z Krajowym Instytutem Gospodarki Senioralnej. Pierwszym efektem współpracy jest uruchomiona właśnie bezpłatna infolinia, która ma służyć wsparciem w zakupach online.