Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Jak zachęcić gości do dotrzymywania rezerwacji w restauracji? 

Restauracje na całym świecie zmagają się z problemem niedotrzymanych rezerwacji, co generuje duże straty finansowe oraz niepotrzebny kłopot zarówno dla właścicieli restauracji, jak i klientów.

Badanie przeprowadzone przez Elavon wykazało, że proste przypomnienie gościom o dokonanym bookingu może znacząco zmniejszyć ten problem. Dodatkowo wprowadzenie systemu zaliczkowego może okazać się skuteczną strategią w minimalizacji nieobecności potencjalnych klientów. 

Przypomnienia o rezerwacjach – klucz do sukcesu 

Badanie przeprowadzone przez Elavon objęło ponad 1000 dorosłych respondentów w Polsce. Pytanie dotyczyło tego, co skłoniłoby ich do dotrzymywania rezerwacji. Zaskakujące wyniki pokazały, że niemal jedna trzecia (29%) respondentów zawsze dotrzymuje rezerwacji lub anuluje je z wyprzedzeniem. Jednak przypomnienia o rezerwacjach, zarówno za pomocą telefonu, SMS-a czy e-maila, skłoniłyby wielu potencjalnych nieobecnych do przyjścia. 

Spośród tych, którzy przyznali się do czasowej niekonsekwencji w dotrzymywaniu rezerwacji, aż 47% stwierdziło, że telefon z restauracji byłby skutecznym narzędziem zachęcającym ich do przyjścia. W ocenie 47% respondentów równie skuteczna mogłaby okazać się wiadomość SMS. Dla 27% badanych e-mail byłby wystarczającym bodźcem do decyzji o utrzymaniu lub odwołaniu rezerwacji. 

Anna Oleksiak, Head of CEE Hospitality w Elavon komentując wyniki badania, podkreśliła, że restauracje mają w swoim zasięgu prosty sposób na redukcję liczby nieobecności. “Przypomnienie klientowi o rezerwacji może przynieść podwójną korzyść: zmniejszenie ryzyka nieobecności oraz budowanie trwałych relacji z klientami. Można to nawet połączyć z programem lojalnościowym lub zbieraniem opinii klientów”. 

Zaliczki jako alternatywa 

Choć przypomnienia o rezerwacjach stanowią skuteczną metodę, niektóre restauracje mogą rozważyć także wprowadzenie zaliczek. Choć to mniej popularne rozwiązanie w Polsce, działa z powodzeniem w innych częściach Europy. Warto przy tym wziąć pod uwagę, że nieobecność klienta w danym terminie może skutkować utratą potencjalnych dochodów. 

– Porządny system punktu sprzedaży (POS) może pomóc restauracjom w tym procesie. Pozwala to na połączenie systemu rezerwacji z systemem rozliczeniowym, umożliwiając wysyłanie przypomnień do gości oraz automatyczne potrącenie zaliczki od ostatecznego rachunku – wskazuje Anna Oleksiak.

Takie rozwiązanie minimalizuje wysiłek personelu i może znacznie poprawić zarządzanie rezerwacjami. Jednak restauratorzy powinni zachować ostrożność przy wprowadzaniu zaliczek. Może to zniechęcić niektórych klientów, szczególnie w Polsce, gdzie taka praktyka nie jest powszechna. Warto zastanowić się nad ich zastosowaniem głównie w przypadku większych grup gości lub w dniach o szczególnie dużej frekwencji. 

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Narzędzia, które wspierają handel i przekładają się na zysk

Zarówno handel internetowy, jak i tradycyjna forma sprzedaży, wymagają wsparcia dodatkowych narzędzi i odpowiedniego kontaktu z klientem. Bez względu na to, czy transakcje odbywają się realnie czy wirtualnie, przedsiębiorcy powinni stale dbać o relacje z obecnymi, a także potencjalnymi nabywcami.
Czytaj więcej

Tylko co 11 kandydat jest zadowolony z procesu rekrutacji

Dziś w rekrutacji nie ma miejsca na błędy. Jednak tylko 11 proc. kandydatów, którzy uczestniczyli w ciągu ostatniego roku w procesach rekrutacyjnych oceniło je jako prowadzone nienagannie. Najczęściej rozczarowanie specjalistów i menedżerów budzi długi czas oczekiwania na decyzję pracodawcy – z tym problemem spotkał się co drugi kandydat badany w raporcie Antal „Aktywność specjalistów i menedżerów”.