Zaloguj się na konto

Jako zarejestrowany użytkownik masz dostęp do dodatkowych materiałów: nagrań video, recenzji, analiz oraz raportów.

Słownik branżowy

live chat

rodzaj usługi internetowej stosowanej w sprzedaży i zdalnej obsłudze internautów. Termin używany potocznie na określenie oprogramowania wykorzystywanego w celu wzbogacenia i uzupełnienia kontaktu telefonicznego w call center, a także występującego jako jedno z mediów wykorzystywanych w contact center. Sama fraza live chat nie znalazła jeszcze dobrego odpowiednika w języku polskim i będąc zapożyczeniem z języka angielskiego, powoli zagnieździła się w slangu informatycznym. Usługa live chat polega na umożliwieniu użytkownikowi prowadzenia czatu z agentem przez stronę internetową. Możliwość czatowania daje użytkownikowi aplikacja komunikatora (obecnie najczęściej stosowane są te wykonane w technologii flash lub AJAX), która nie wymaga procesu instalacji oprogramowania na komputerze użytkownika, oraz do której dostęp uzyskuje się przez kliknięcie przycisku kontaktowego. Agent w rozmowie wykorzystuje aplikację wyposażoną w zestawy narzędzi dających mu wiedzę o rozmówcy, ułatwiających komunikację oraz zaoferowanie możliwie najlepszej pomocy.
Śledź nas

Daj nam CYNK :)

Empatia w sercu wdrożeń systemów CRM – klucz do sukcesu

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, jak ważna jest empatia w świecie technologii, zwłaszcza podczas wdrażania skomplikowanych systemów, takich jak CRM[1]? To pytanie, które może wydawać się niespodziewane, ale jest niezwykle kluczowe dla sukcesu wdrożenia nowoczesnych narzędzi w firmie.

Dlaczego empatia jest tak ważna?

Gdy mówimy o wdrażaniu systemów CRM, często skupiamy się na aspektach technicznych: funkcjonalnościach, integracjach czy optymalizacji procesów. Ale prawda jest taka, że za każdym procesem, za każdym kliknięciem w systemie, stoi człowiek. To ludzie korzystają z narzędzi, wprowadzają dane, analizują wyniki i podejmują na ich podstawie decyzje. Dlatego tak ważne jest, aby podczas wdrażania nowego systemu zrozumieć ich potrzeby, obawy i oczekiwania.

Historie z pierwszej linii

Pracując z różnorodnymi firmami, od startupów po korporacje, wielokrotnie obserwowałem, jak trudny bywa początek wdrażania CRM. Dla wielu pracowników to skok z tysięcy tabelek w Excelu do zintegrowanego systemu, który automatycznie zbiera i aktualizuje dane. Przejście to bywa wyzwaniem, zwłaszcza dla tych, którzy nie są “digital natives” i nie mają doświadczenia z zaawansowanymi technologiami.

W takich sytuacjach empatia staje się kluczem. Rozumienie, że dla niektórych przesiadka na nowy system jest wyzwaniem, i że potrzebują dodatkowego wsparcia, jest niezwykle ważne. A to wsparcie nie dotyczy tylko szkoleń technicznych. Chodzi o wsłuchanie się w ich potrzeby, zrozumienie ich obaw i dostosowanie wdrożenia do ich specyfiki.

CRM to nie tylko technologia

Korzyści płynące z wdrożenia systemu CRM są ogromne: większa efektywność, lepsza kontrola nad danymi, optymalizacja procesów sprzedażowych i marketingowych. Ale aby w pełni wykorzystać potencjał tych narzędzi, konieczne jest zaangażowanie całego zespołu.

Wdrażanie systemu CRM to nie tylko technologia, to przede wszystkim zmiana kultury pracy w firmie. Warto zatem inwestować nie tylko w technologię, ale także w ludzi, dbając o to, aby wszyscy pracownicy czuli się komfortowo z nowym narzędziem.

Podsumowując

Empatia w procesie wdrażania systemu CRM jest nieoceniona. Dzięki niej możemy lepiej zrozumieć potrzeby pracowników, dostosować proces wdrożenia do specyfiki firmy i w efekcie skuteczniej wykorzystać potencjał nowego narzędzia. Pamiętajmy więc, że za każdym systemem stoją ludzie, a ich zaangażowanie i komfort pracy są kluczem do sukcesu.

Słownik
1. CRM. inaczej Customer Relationship Management – system informatyczny, którego zadaniem jest automatyzacja oraz wspomaganie procesów na styku klient-organizacja w zakresie pozyskania…
Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Artykuły na pokrewne tematy
Czytaj więcej

Wydarzenia roku 2016 – lipiec i sierpień

Rok ma aż 12 miesięcy. My w tym czasie śledziliśmy dla Was najważniejsze wydarzenia dla branży contact center. Opublikowaliśmy w czasie mijającego roku ponad 980 newsów, artykułów, poradników i wywiadów. Dzisiaj chcielibyśmy dokonać analizy tych wszystkich zdarzeń, by wybrać naszym zdaniem najważniejsze. Oto podsumowanie za lipiec i sierpień.